SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP testuje technologię DVB-T2/HEVC na TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Rozrywka

Telewizja Polska prowadzi testowe emisje programów TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Rozrywka w technologii DVB-T2/HEVC z dwóch nadajników: Kraków Chorągwica i Katowice Kosztowy. Celem testów jest sprawdzenie emisji w nowym standardzie, na który naziemna telewizja cyfrowa przejdzie wiosną 2022 roku.

fot. materiały prasoweArticle

Zgodnie z Decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, Ministerstwo Cyfryzacji miało obowiązek przygotować Krajowy Plan Działań, który wskazuje, jakie działania zostaną podjęte w sprawie udostępnienia pasma 700 MHz w Polsce. Ma ono zostać zwolnione na potrzeby bezprzewodowych usług łączności elektronicznej, co łączy się bezpośrednio z rozwojem sieci tzw. piątej generacji (5G). Umożliwi ona szybszą transmisję danych niż obecnie, jednak warunkiem jej wdrożenia jest zwolnienie pasma 700 MHz, które zajmowane jest przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej.

Na początku października Telewizja Polska przy wsparciu Dolby Laboratories rozpoczęła testy pierwszego w Europie całodobowego kanału naziemnego wykorzystującego technologię audio nowej generacji Dolby AC-4, co ma pomóc w przejściu na DVB-T2. Testy odbywają się na TVP Kultura.

TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Rozrywka w technologii DVB-T2/HEVC

Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl nadawca, obecnie Telewizja Polska prowadzi testowe emisje programów TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Rozrywka w technologii DVB-T2/HEVC z dwóch nadajników: Kraków Chorągwica i Katowice Kosztowy.

- Otrzymaliśmy również 40 pozwoleń radiowych, co stwarza możliwość planowania kolejnych emisji. Celem zasadniczym projektu testowych emisji cyfrowych w standardzie DVB-T2/HEVC jest weryfikacja czy odbiorniki, które odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej posiadają w domach, poprawnie odbierają i dekodują sygnał telewizyjny w standardzie DVB-T2/HEVC a co za tym idzie, przygotowanie widzów do planowanych zmian związanych z przejściem na nowy standard nadawania, które nastąpi wiosną 2022 roku – odpowiedziało nam biuro prasowe TVP.

Dobór programów emitowanych w ramach testów ma być uzależniony od dostępności częstotliwości i zasobów kanałowych.

Zwolnienie pasma 700 MHz ma istotny wpływ na kanały naziemnej telewizji cyfrowej, działające obecnie w technologii DVB-T. Konieczne będzie przeniesienie ich emisji w dolną część pasma - 470-694 MHz.

DVB-T2 w porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości.

Dołącz do dyskusji: TVP testuje technologię DVB-T2/HEVC na TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Rozrywka

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
Świeżutki news. Testy trwają od 3 września :)
odpowiedź
User
seba
w ramach testów powinny być dostępne wszystkie kanały TVP
dla 3 programów nie ma sensu nawet tv przestrajać, a co dopiero nowy tv kupować
odpowiedź
User
Lolik
85% społeczeństwa nic nie przetestuje bo nie ma odbiornika
odpowiedź