SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP w 2006 r. ma duże plany produkcyjne

W tym roku Telewizja Polska przyczyni się do powstania kilku dużych filmów.

Za jej pieniądze powstaje m.in. oparty na bestsellerowej powieści Janusza L. Wiśniewskiego film „S@motności w sieci” i kilka seriali opartych na historycznych wydarzeniach. Kinowy hit ostatnich tygodni, międzynarodowa koprodukcja „Jan Paweł II”, zostanie ponownie nakręcona jako serial.

Bliski realizacji jest już film „S@motność w sieci" Witolda Adamka.

„S@motność w sieci to ekranizacja romansu Janusza L. Wiśniewskiego z dwójką bohaterów po przejściach (Magdaleną Cielecką i Andrzejem Chyrą), którzy komunikują się za pośrednictwem internetu. Zdjęcia kręcono m.in. w Paryżu, Berlinie i Nowym Orleanie – informuje Szymon Chrostowski z działu PR TVP.

W filmie zobaczymy również Agnieszkę Grochowską, Kingę Preis, Maję Ostaszewską, Jacka Borcucha i Jana Englerta.

Na podstawie filmu powstanie też serial.

Podobnie rzecz ma się z obrazem Wiesława Saniewskiego pt. „Bezmiar Sprawiedliwości”. Akcja tego filmu fabularnego, a później również 3-odcinkowego serialu telewizyjnego, rozgrywa się na sali sądowej, w prokuraturze i kancelarii adwokackiej.

„W jednym z odcinków młoda dziennikarka telewizyjna, będąca w ósmym miesiącu ciąży, zostaje zamordowana. Wkrótce policja aresztuje jej kolegę z pracy, realizatora Jerzego Kutra, z którym od ponad roku była związana. Dużo od niej starszy Jerzy ma rodzinę: żonę i dwoje dzieci. Twierdzi, że nie zamordował dziewczyny. Mimo że prokuratura nie znajduje żadnych dowodów bezpośrednich, jedynie motyw, mężczyzna zostaje skazany. Wyrok jest wysoki - 25 lat więzienia” – o jednym z odcinków informuje Kino Świat, dystrybutor filmu.

W rolach głównych zobaczymy Jana Frycza, Roberta Olecha, Jana Englerta, Artura Barcisia i Artura Żmijewskiego.

Kochamy polskie seriale historyczne

W przygotowaniu jest serial historyczny poświęcony Janowi Nowakowi–Jeziorańskiemu. Reżyserią zajął się Juliusz Machulski. Serial nosić będzie tytuł „Kurier z Warszawy, a realizację planuje się na przełom lat 2006/07.

Niezależnie od siebie powstają dwa inne historyczne obrazy, ale opisujące losy jednego bohatera, pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

„Gry wojenne Dariusza Jabłońskiego to pełnometrażowy dokument (także w wersji serialowej). Natomiast Andrzej Trzos-Rastawiecki chce nakręcić fabułę „Zeznanie” o ostatnich dniach Kuklińskiego przed potajemnym wyjazdem z Polski w listopadzie 1981 roku” – zdradza Szymon Chrostowski.

W przygotowaniu jest także zaplanowany na 13 odcinków serial o roboczej nazwie „Piątek”.

Jak mówią jego twórcy „piątek to szczególny dzień w życiu każdego człowieka, ponieważ kończy tydzień roboczy, a zarazem jest początkiem weekendu. Każdy odcinek rozgrywać się będzie w piątek. Na fabułę składają się miejskie perypetie kilku bohaterów, rozgrywające się od tytułowego piątku, aż do kolejnego początku weekendu.
Scenariusz do serialu napisali: Marcin Strzelecki, Sylwia Pakulska, i Katarzyna Kochmańska-Saciłowska. Reżyserią zajął się Ryszard Brylski. W rolach głównych zobaczymy m.in. Danutę Stenkę, Katarzynę Figurę, Rafała Królikowskiego. Serial pokaże TVP2.

Inne seriale zaplanowane na ten rok to: „Mrok” Jacka Borcucha i Waldemara Krzystka, „Dylemat 5”, czyli kontynuacja serialu „Alternatywy 4”, „Fałszerze: powrót Sfory” Wojciecha Wójcika. Pod koniec marca ruszą zdjęcia do serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” Adka Drabińskiego według powieści Bogusława Wołoszańskiego.

TVP chce być pierwsza

Hitem kinowym przypuszczalnie będzie też „Palimpsest” Konrada Niepolskiego. Opowieść o policjancie (znów Chyra), który rozwiązuje zagadkę śmierci swego przyjaciela (w tej roli Robert Gonera), sam będąc w stanie psychicznego rozpadu.

TVP dokłada do budżetu, tym samym nabywając sobie jako pierwsi prawo do telewizyjnej emisji filmu.

Podobnie rzecz ma się z filmami „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego, „Statyści” Michała Kwiecińskiego, „Z odzysku” Sławomira Fabickiego i „Plac Zbawiciela" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego.

Międzynarodowe koprodukcje

Razem z amerykańską CBS i włoską RAI, TVP jest producentem filmu Johna Kenta Harrisona „Jan Paweł II”. Koprodukcję Telewizji Polskiej po trzech tygodniach wyświetlania obejrzało 1 339 406 widzów. Więcej widzów zdobyła w takim czasie jedynie „Pasja” Mela Gibsona, na którą w ciągu trzech pierwszych tygodni sprzedano 1 837 563 biletów.

W tym roku TVP ma zamiar pokazać obraz również jako serial. Będzie to najprawdopodobniej w drugiej połowie tego roku.

„W planach być może koprodukcyjnych, ale jeszcze nie dość skonkretyzowanych, jest też „Post Mortem – Katyń” Andrzeja Wajdy. Opowieść o trzech kobietach - matce, żonie i córce - nadaremnie czekających, w Krakowie w 1946 roku, na powrót polskiego oficera z sowieckiej niewoli – mówi Szymon Chrostowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP w 2006 r. ma duże plany produkcyjne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl