SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Wilno rozpoczęło emisję. Paczuska: najważniejszy obszar działalności misyjnej

- Uruchomienie kanału TVP Wilno, to jeden z najważniejszych dla nadawcy publicznego obszarów działalności misyjnej. Telewizji Polskiej zależy na tym, aby kanał TVP Wilno w przyszłości był dostępny również dla Polaków mieszkających na Łotwie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marzena Paczuska, wiceprezes TVP.

 

We wtorek, 17 września wystartował kanał TVP Wilno, którego emisja planowana jest na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Będzie skierowany do Polaków zainteresowanych polską historią, kulturą i aktualnymi wydarzeniami. Prace nad uruchomieniem nowego kanału Telewizji Polskiej trwały od początku br. Początkowo TVP Wilno miało rozpocząć działalność w maju br., ale prace uległy opóźnieniu.

W marcu prezes Jacek Kurski i sekretarz stanu ds. Polonii, polityki europejskiej oraz dyplomacji publicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, w obecności szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, podpisali porozumienie w sprawie utworzenia, współfinansowania i dystrybucji TVP Wilno. Od marca br. koordynowaniem projektu uruchomienia kanału zajmowała się wiceprezes TVP Marzena Paczuska.

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój podano oficjalną datę startu nadawania - 17 września o 17.30 (czasu polskiego; 18.30 czasu litewskiego). Kanał we wtorek oficjalnie wystartował, z tej okazji na Litwie odbyła się uroczysta konferencja inaugurująca emisję w Domu Kultury Polskiej w Wilnie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra komunikacji Litwy Jarosława Narkiewicza.

- Otwieramy dzisiaj ten wielki wspaniały projekt TVP Wilno. Jest on potrzebny i Polsce i Litwie do umacniania naszej przyjaźni, sojuszu, do wymiany kulturowej, do wymiany informacyjnej i przede wszystkim do budowania wspólnoty kulturowej i politycznej pomiędzy naszymi narodami - komentował Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

TVP Wilno ma być skierowane do Polaków mieszkających w tamtym regionie, których interesuje polska historia, kultura oraz wydarzenia.

Pasmo "Info Wilno" oraz programy z TVP Polonia

W ramówce - w popołudniowym paśmie znajdzie się program „Info Wilno”. Będzie on emitowany pięć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku). Znajdą się w nim najważniejsze informacje z Polski i Litwy oraz wiadomości lokalne. Na antenie mają być także poruszane kwestie dotyczące kultury i historii Polski. Audycje będą realizowane w wirtualnym studiu przez zespół redakcyjny złożony z młodych Polaków mieszkających na Litwie. W ostatnich kilku miesiącach przeszli szkolenia dziennikarskie.

Marzena Paczuska, wiceprezes Telewizji Polskiej tłumaczy nam proces przygotowań do startu kanału w następujący sposób: -  Uruchomiony 17 września kanał TVP Wilno jest nadawany w języku polskim. Na Litwie mieszka, bowiem około 200 tysięcy Polaków. Jest to najliczniejsza mniejszość narodowa w tym kraju, która zamieszkuje przede wszystkim rejony wileński i solecznicki. Pierwszym etapem wdrożenia projektu było wzmocnienie potencjału medialnego środowiska Polaków na Litwie poprzez rekrutowanie i przygotowanie zespołu dziennikarskiego oraz realizacyjno - produkcyjnego dla redakcji w Wilnie, przy ogromnym wsparciu i zaangażowaniu Akademii Telewizyjnej - objaśnia.

Według niej głównym celem utworzenia kanału TVP Wilno jest „przybliżenie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego oraz promocja kultury, tradycji i historii Polaków i Litwinów”.

- Uruchomienie kanału TVP Wilno, to jeden z najważniejszych dla nadawcy publicznego obszarów działalności misyjnej. Telewizji Polskiej zależy na tym, aby kanał TVP Wilno w przyszłości był dostępny również dla Polaków mieszkających na Łotwie - przekazała nam Marzena Paczuska, wiceprezes TVP.

Początkowo ramówka będzie składać się z układu programowego TVP Polonia oraz bloku programów dla mieszkańców Litwy, który będzie nadawany w godzinach 17.30 do 20.00 czasu polskiego (18:30 – 21:00 czasu litewskiego). Widzowie zobaczą polskie produkcje, w tym m.in.: „Czas honoru”, „Ranczo”, „Rodzinka.pl” i „Ojciec Mateusz”.

W soboty mają być emitowane seriale o tematyce historycznej, m. in.: „Nad Niemnem” i „Ogniem i mieczem”. Pojawią się także cykle programów i reportaży: „Polacy na Kresach”, „Polacy na świecie” oraz „Polacy zmieniający świat”, a także reportaże o Polakach, których miejscem zamieszkania, bądź pochodzenia jest Litwa oraz cykl filmów dokumentalnych „Wybitni Polacy”.

W propozycjach programowych mają znaleźć się: cotygodniowy program informacyjno – publicystyczny „Wilnoteka”, cykl historyczny „Notacje” oraz programy dla dzieci: „Mój zwierzyniec”, „Nela, mała reporterka” i program do nauki języka polskiego „Baw się słowami”.

Polacy na Wileńszczyźnie będą mogli zobaczyć także „Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki” oraz najnowsze odcinki „Szansy na sukces”.

Zespół redakcyjny będzie pracować z Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Kierownikiem redakcji zamiejscowej w Wilnie jest Edyta Maksymowicz – do tej pory korespondentka TVP mieszkająca w Wilnie. Pracę redakcji będzie koordynować Mirosłav Ciunovic – zastępca dyrektora TVP Polonia ds. TVP Wilno.

Dołącz do dyskusji: TVP Wilno rozpoczęło emisję. Paczuska: najważniejszy obszar działalności misyjnej

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Ciekawe co powiedziałby Kaczyński, gdyby Niemcy uruchomili Breslau Rundfunk albo Danzig TV?
odpowiedź
User
rozbawiony
No to czekamy na działalność misyjną na terenie Polski zachodniej niemieckiej Telewizji Publicznej ZDF, dla ludności pochodzenia niemieckiego. Zobaczymy co na to powie PIS.
odpowiedź
User
Jasiu
Obejrzałem sobie wczorajsze Wiadomości i był w nich materiał o nowym kanale TVP Wilno. Powiem krótko - śmiejcie się lub nie, ale takich lasek jakie tam pracują w redakcji to ja jeszcze nie widziałem :P
odpowiedź