SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP zaczyna kolejny przetarg dotyczący outsourcingu pracowników

Telewizja Polska ogłosiła właśnie kolejny przetarg na firmę, która ma przejąć ok. 500 jej pracowników etatowych. To już drugie podejście TVP do outsourcingu części zatrudnionych, tym razem na zmienionych warunkach.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVP Article

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Telewizja Polska w piątek wysłała treść ogłoszenia o przetargu do przetargowego biuletynu europejskiego. - W kilka dni po jego publikacji, zgodnie z prawem, ukaże się w polskim odpowiedniku - mówi nam Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP.

Przypomnijmy, że już raz Telewizja Polska próbowała wyłonić na drodze przetargu firmę zewnętrzną, która zatrudni jej pracowników. Przetarg ogłoszony latem br. nie został rozstrzygnięty, ponieważ firmy, które zgłosiły swój udział, ostatecznie rezygnowały (więcej na ten temat).

TVP nie przewiduje, aby taki scenariusz się powtórzył. Jak ustaliliśmy, tym razem firm zainteresowanych udziałem w przetargu ma być znacznie więcej, ponieważ proponowany im będzie dłuższy okres współpracy. - Przedłużenie umowy z rocznej na dwuletnią jest dla firm istotnym argumentem - tłumaczy Jacek Rakowiecki.

Korzystając z outsourcingu, Telewizja Polska chce zaoszczędzić 15 mln zł rocznie. W maju br. prezes Juliusz Braun przekonywał, że TVP nie chce się nikogo pozbywać, ale przenieść funkcje, które mogą być realizowane bez etatowego zatrudniania (przeczytaj szczegóły).

Decyzja władz TVP budzi sprzeciw Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich „Wizja”. Już w czwartek Związek w liście otwartym do rady nadzorczej TVP zaapelował, by nie zgodziła się na ponowny przetarg dotyczący outsourcingu pracowników spółki. - Firma, która pozbywa się najważniejszego kapitału, jakim jest kapitał wysoko wykwalifikowanych pracowników, działa na swoją szkodę i według Związku, nosi znamiona niegospodarności - czytamy w liście. - Organizacyjnie, outsourcing niczego nie „uporządkuje” , nie zmniejszy kosztów wytworzenia audycji, różnica polegać będzie wyłącznie na tym, że zamiast pracowników Spółki zarobią wskazane firmy zewnętrzne i ich współpracownicy. Przedstawiając finansowe korzyści z przekazania firmie zewnętrznej swoich pracowników, zarząd TVP nie uwzględnia kosztów, jakie poniosła spółka w wyszkoleniu profesjonalnych dziennikarzy czy montażystów - przekonuje „Wizja”. - Apelujemy do rady nadzorczej o rozważną decyzję , by nie pogrążyć TVP w dalszej destabilizacji organizacyjnej i programowej, by za „ciągiem liczb na papierze” zobaczyć więcej i patrzeć dalej, niż na wyniki jednego kwartału - podkreślają związkowcy.

Na początku października br. pracownicy TVP zdecydowali w specjalnym referendum o podjęciu strajku (więcej na ten temat). Plany zostały zawieszone, kiedy nie udało się rozstrzygnąć przetargu dotyczącego outsourcingu. W listopadzie br. związkowcy zagrozili jednak odwieszeniem strajku. Domagają się ujawnienia kosztów przygotowania i przeprowadzenia przetargu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP zaczyna kolejny przetarg dotyczący outsourcingu pracowników

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
petycja
Pracownicy i współpracownicy domagają się, żeby natychmiast wyprowadzić z TVP zarząd wszystkich Sandaków, Lisów, Kraśków i innych Dawidowiczów. Grabarzy TVP.
33 10
odpowiedź
User
ts
czy będzie outsourcing dyrektorów, prezesów i tego całego garbu?
33 10
odpowiedź
User
Widz
Wizja ma rację. To oczywiste. Kolejny smutny dzień w historii TVP.
26 9
odpowiedź
User
Piotr
Dla iluzorycznych 15 mln pozbywają się fachowej kadry a w zasadzie tych resztek, które jeszcze zostały... po reformie zostaną sami dyrektorzy. Przy budżecie instytucji na poziomie 2 mld zł takie pseudo-oszczędności to granda.
24 9
odpowiedź
User
Pola.W
I tak ostatecznie polegnie demokracja, niezauważalnie dla wszystkich niezainteresowanych
12 9
odpowiedź