SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W TVP urlop nie obniży już premii, Matyszkowicz zgodził się na postulat „Solidarności”

Prezes Telewizji Polskiej zgodził się na postulat działającej w firmie „Solidarności”, żeby premia motywacyjna dla pracowników nie była już pomniejszana w związku z przysługującym im dniom urlopu.

fot. akpaArticle

„Solidarność” zgłosiła postulat zmiany algorytmu naliczania premii motywacyjnej, tak aby jej wysokość za dany miesiąc nie była już zmniejszana w związku z należnymi pracownikowi w tym miesiącu dniami urlopu wypoczynkowego i okolicznościowego.

Organizacja podała, że prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz zaakceptował tę propozycję, wprowadzając ją do stosowania już od czerwca.

Zgodnie z regulaminem wynagrodzeń TVP ma cztery razy w ciągu roku wypłacać premię motywacyjną w wysokości 10 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pod koniec kwietnia kierownictwo Telewizji Polskiej porozumiało się z „Solidarnością” co do podwyżek wynagrodzeń. - Po wnikliwej analizie zgłaszanych postulatów i ocenie możliwości finansowych Spółki uzgodnione zostały możliwe warunki wzrostu wynagrodzeń. W wyniku podpisanego w dniu 26.04 porozumienia nastąpi zwiększenie środków przeznaczanych na wynagrodzenia w 2023 r o 7,4 proc. - przekazało nam biuro prasowe nadawcy.

„Solidarność” w drugiej połowie czerwca alarmowała, że TVP nadal nie zaczęła wypłacać uzgodnionych prawie dwa miesiące podwyżek. Spółka tłumaczyła to „specyfiką naliczania” wyższych stawek dla ponad tysiąca pracowników.

Natomiast na początku kwietnia władze TVP zdecydowały o wypłacie premii kwartalnej w wysokości 10 proc. wynagrodzenia. Nie zgodziły się natomiast na postulat dwóch innych organizacji pracowniczych (Związku Zawodowego Pracowników Twórczych „Wizja” i Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Radia i Telewizji), żeby przed Wielkanocą wszyscy pracownicy dostali 1 tys. zł brutto jednorazowego dodatku. Związkowcy zwrócili uwagę, że premię otrzymały tylko osoby zatrudnione w spółce w systemie czasowo-premiowym.

TVP zatrudnia 2,9 tys. osób na etatach

W ub.r. liczba pracowników Telewizji Polskiej zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane przed rokiem.

W Telewizji Polskiej w ub.r. zatrudniono 274 nowych pracowników. Równocześnie ze spółką rozstało się 289 osób: 90 przeszło na emeryturę,, dwie na renty 61 odeszło za porozumieniem stron, 54 złożyły wypowiedzenia, dwóm wypowiedzenia złożyła firma, 80 pożegnało się z innych przyczyn (m.in. wygaśnięcia umowy, np. zawartej na czas określony lub próby, czy śmierci).

Mniej pracowników w centrali TVP, więcej w oddziałach

W centrali Telewizji Polskiej liczba pracowników zmniejszyła się przez rok z 2 234 do 2 193, a liczba etatów - z 2222,95 do 2188,2.

Tyle samo osób co przed rokiem pracowało w centrum usług produkcyjnych (403) i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (202). W TVP Technologie liczba pracowników wzrosła z 218 do 228, w biurze programowym - ze 132 do 142, a w biurze spraw korporacyjnych - z 78 do 88. Natomiast w ośrodku dokumentacji i zbiorów programowych nastąpił spadek ze 168 do 117 pracowników.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Natomiast w oddziałach regionalnych liczba pracowników wzrosła z 679 do 700, a liczba zajmowanych przez nich etatów - z 665 do 687,9. Najwięcej osób pracuje w oddziale krakowskim (87), katowickim (69) i poznańskim (64).

Przybyło dziennikarzy

Liczba etatów zajmowanych przez dyrektorów i wicedyrektorów zwiększyła się w ub.r. z 99,5 do 100, a przez doradców zarządu - z 4,25 do 4,95.

Większe wzrosty nastąpiły w kategorii dziennikarzy (z 298 do 318,25) oraz pracowników gospodarczych i obsługi (z 52,75 do 57,75). Natomiast liczba etatów zajmowanych przez konserwatorów urządzeń telewizyjnych zmalała z 51,6 do 38,35.

W ub.r. średnie wynagrodzenie zasadnicze pracowników etatowych Telewizji Polskiej wynosiło 11 317 zł, co wobec 10 491 rok wcześniej oznacza wzrost o 7,9 proc. To zarobki bez uwzględnienia nagród indywidualnych i jubileuszowych, odpraw emerytalnych, odpraw i odszkodowań, rekompensat, ekwiwalentów urlopowych, wynagrodzeń z klauzuli konkurencyjnej, honorariów z umów o dzieło i wynagrodzeń bezosobowych.

Półtora miesiąca temu działająca w TVP „Solidarność” porozumiała się z prezesem spółki co do podwyżek wynagrodzeń. Ustalono, że nadawca podwyższy budżet płacowy o 7,4 proc. (związkowcy chcieli wzrostu o 16,1 proc.) oraz ma zwiększyć liczbę etatów w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Telewizja Polska z 51 mln zł straty. Rekompensata kosztowała 184 mln zł

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów.

Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w ub.r. o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: W TVP urlop nie obniży już premii, Matyszkowicz zgodził się na postulat „Solidarności”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hrumak
Robią co chcą TVP wszystko naszych podatków gdzie 2,8mln....inflacja drożyzna a oni premie masakra
odpowiedź
User
...
10 tys pensji w ośrodkach lokalnyvh to zdecydowanie za duzo
odpowiedź
User
Troglo
Robią co chcą TVP wszystko naszych podatków gdzie 2,8mln....inflacja drożyzna a oni premie masakra

Rzucasz pomidorem telewizor a twoja matka salcesonem radio?
odpowiedź