SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP - zarząd komisaryczny i nowa Rada Nadzorcza?

Minister skarbu nie udzielił absolutorium Radzie Nadzorczej TVP.

Minister Skarbu Państwa, pełniący rolę Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia TVP, nie udzielił absolutorium z wykonania obowiązków w 2004 r. Radzie Nadzorczej telewizji - poinformował we wtorek resort skarbu.

Informacji tej nie chciał skomentować szef RN TVP Tadeusz Kowalski.

Minister zarzucił członkom rady nadzorczej brak skutecznego rozwiązania problemu zawieszenia w obowiązkach wiceprezesa ds. programowych telewizji Ryszarda Pacławskiego. Według niego w ten sposób RN TVP dopuściła do "destabilizacji funkcjonowania spółki".

Pacławski pozostaje zawieszony od ponad 8 miesięcy. W radzie nadzorczej nie ma wystarczającej większości głosów, by go odwołać ze stanowiska lub na nie przywrócić.

Ponadto minister zarzucił radzie, że w ustawowym terminie nie przedstawiła mu wniosku w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu. W kwietniu RN TVP przesłała ministrowi pozytywne rekomendacje dla prezesa TVP Jana Dworaka oraz członków zarządu: Piotra Gawła, Marka Hołyńskiego i Stanisława Wójcika. Uchyliła się
natomiast od oceny Pacławskiego. Negatywną ocenę dotyczącą jego pracy przesłała dopiero wtedy, gdy minister skarbu upomniał się o opinię.

"Nie oceniam tej decyzji, nie mam komentarza" - powiedział PAP szef RN TVP Tadeusz Kowalski. Dodał, że nie jest przewidywane zebranie rady z powodu decyzji ZWZ TVP.

Na pytanie PAP, czy kadencja rady trwa nadal, czy po decyzji ministra nie nie zmienia Kowalski odpowiedział: "dokładnie".

Kadencja członków rad nadzorczych publicznej radiofonii i telewizji trwa 3 lata. Są oni nieodwoływalni. Kadencja obecnej RN TVP kończy się w maju 2006 r.

Według przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuty Waniek w następstwie braku absolutorium dla RN TVP KRRiT rozważy, czy skierować przeciw radzie nadzorczej wniosek do  prokuratury. "Ja tego nie wykluczam - podkreśliła - ale nie mogę  się wypowiadać za całą KRRiT. Musimy dostać dokumenty od ministra  i to przedyskutować".

Minister skarbu udzielił natomiast absolutorium z wykonania obowiązków w 2004 r. wszystkim członkom zarządu spółki; także zawieszonemu wiceprezesowi Pacławskiemu oraz poprzednim władzom TVP: Robertowi Kwiatkowskiemu i Tadeuszowi Skoczkowi (pełnili oni swoje stanowiska jeszcze w styczniu i lutym 2004 r.).

 - Decyzja o nieudzieleniu absolutorium  członkom Rady Nadzorczej TVP daje Krajowej Radzie Radiofonii i  Telewizji podwody do tego, aby rozważyć czy nie skierować do
prokuratury wniosku przeciw Radzie Nadzorczej - powiedziała we  wtorek PAP szefowa KRRiT Danuta Waniek.

"Zdaniem większości członków Krajowej Rady, ta rada nadzorcza,  choć może nie w całości, kompletnie destabilizuje sytuację w TVP" -  powiedziała Waniek.

MSP zatwierdził też sprawozdanie finansowe spółki za 2004 r. oraz sprawozdanie zarządu z działalności spółki w 2004 r. Dokonał też podziału zysku netto wypracowanego przez spółkę w 2004 r. w kwocie ponad 48 mln 768 tys. Środki te zostaną przekazane w następujący sposób:

- na kapitał zapasowy 37.968.437,02 zł (77,86 % zysku netto),

- na nagrody dla pracowników 10.800.000,00 zł (22,14 % zysku netto).

Zgodnie z deklaracją Zarządu spółki, odpis na kapitał zapasowy przeznaczony zostanie na cele rozwojowe oraz programowe, w tym na zakup środków trwałych oraz na realizację zadań związanych z działalnością misyjną spółki.

A jaka jest Państwa opinia na ten temat?

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP - zarząd komisaryczny i nowa Rada Nadzorcza?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl