SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP3 ma nadawać w HD. Od października startuje nowa ramówka

Z początkiem października zmieni się ramówka TVP3: zostanie upasmowiona i odświeżona, pojawią się też nowe programy. To początek zmian - w przyszłym roku antena ma przejść na nadawanie w systemie HD. - W ciągu trzech lat chcemy zająć trzecie miejsce pod względem oglądalności w całej grupie TVP - mówi nam Paweł Gajewski, który od maja szefuje TVP3.

Article

Zmiany zaczną wchodzić w życie od 4 października. Wówczas w ramówce pojawią się nowe programy. O godz. 6.00 rozpocznie się „Poranek” w którym realizowane będą łączenia z oddziałów regionalnych. Główne wydanie programu informacyjnego, „Dziennik regionów” zostanie przeniesione z godz. 22.00 na 21.00, a lokalne pasma nadawane będą w godz. 8.00 – 10.00, 14.30 – 14.45, 16.30 – 16.45, 17.00 – 17.30, 18.00 – 20.30 oraz 21.30 – 21.45.

Spada program Pereiry, pojawia się - Kłeczka

Ważną zmianą będzie upasmowienie ramówki: pojawią się pasma ogrodnicze, domowe, kobiece i poradnikowe. Znajdą w nich miejsce programy skierowane precyzyjnie do wybranych grup widzów. Do TVP3 trafia także nadawany dotychczas w TVP2 program „Rok w ogrodzie”, który zamiast jednej, będzie miał teraz dwie premiery tygodniowo.

Do ramówki trafia też nowy, autorski format Miłosza Kłeczka pt. „Układ”. Program pokazywać ma „patologie, koneksje i układy” głównie w samorządach. Format produkowany jest przez TVP3.  Na antenie pozostanie także „Cafe piosenka” autorstwa Ryszarda Makowskiego. Znika natomiast niedzielny publicystyczny format „Twój wybór” Samuela Pereiry i Macieja Chudkiewicza.

Kolejną nowością ramówkową jest przesunięcie interwencyjnego programu „Głos regionów” z weekendów na dni powszednie, na godz. 17.30. Pasmo zajmowane dotychczas przez ten program zajmie właśnie Kłeczek z „Układem”. W poniedziałki, środy i piątki o godz. 22.50 emitowany będzie „Telekurier”. We wtorki i czwartki w tym miejscu pojawią się pozycje z TVP1: „Sprawa dla reportera” i „Ocaleni”.

„Zająć miejsce należne w grupie”

Nowa, odświeżona ramówka to początek zmian - zapowiada dyrektor TVP3, Paweł Gajewski - zmierzających do zwiększenia oglądalności. - Chciałbym, aby TVP3 zajęło swoje miejsce należne w całej grupie - czyli trzecie - pod względem oglądalności. Aktualnie utrzymujemy piąte, z jednym procentem oglądalności, lecz w planach mam by w ciągu trzech lat mieć znacznie lepszą oglądalność - mówi w rozmowie z nami szef TVP3.

Gajewski podkreśla, że zmiany zostały zapoczątkowane w maju br., gdy zarząd TVP wydzielił TVP3 ze struktur biura programowego. Kierownikiem redakcji pasma wspólnego został wówczas Marcin Szypszak, zaś produkcją kierować zaczęła Beata Drobek. Już wówczas zapowiadano, że w ten sposób Telewizja Polska chce wzmocnić lokalne swoje redakcje.

Kolejnym krokiem w zmianach będzie skoordynowanie inwestycji technologicznych we wszystkich oddziałach i oraz przejście w nich ze standardu nadawania z SD na HD. - Na paśmie wspólnym takie przejście dokona się na przełomie roku 2021/2022, najpóźniej na początku 2022 r. – zapowiada Paweł Gajewski. -  W nowej ramówce, co warte jest podkreślenia, niemal 90 procent wszystkich produkcji zamawiane będzie w oddziałach, co także służyć ma wzmocnieniu ich pozycji. Większość programów przejdzie też rebranding czołówek. Szykuje się także nowa, spójna oprawa dla całej TVP3. Zarząd TVP już wyraził na to zgodę i przyznał pieniądze, trwają prace przygotowawcze do tej zmiany. Na tym etapie jednak dobro spółki wymaga, aby nie zdradzać bliższych szczegółów – kończy nasz rozmówca.

Kim jest Paweł Gajewski?

Szef TVP3 zaczynał karierę jako wicedyrektor w biurze spraw korporacyjnych TVP. W lutym 2018 roku awansował na wiceszefa TAI do spraw operacyjnych. W październiku tego samego roku został zastępcą dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, odpowiadającym m.in. za inwestycje i finanse. Odpowiadał wówczas także z ramienia zarządu TVP za organizację i przebieg kolejnych debat wyborczych, począwszy od 2016 roku.

Oprócz kierowania TVP3 Paweł Gajewski w dalszym ciągu produkuje też filmy dokumentalne w ramach TVP. To on był producentem dokumentu o Krzysztofie Krawczyku, emitowanym premierowo w TVP pod koniec 2020 roku. Pod koniec sierpnia odwołany został ze stanowiska dyrektor warszawskiego oddziału TVP – tę funkcję objął także Gajewski.

Dołącz do dyskusji: TVP3 ma nadawać w HD. Od października startuje nowa ramówka

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PZ
Ten program powinien być całkowicie oddany ośrodkom regionalnym i skierowany na informacje lokalną
45 3
odpowiedź
User
Pawel
Lubię oglądać TVP3 bo jestem wtedy m.in. bliżej regionu,mojej małej Ojczyzny liczącej sporo ludzi.
19 23
odpowiedź
User
Seba
Kłaczek czy inne alarmy nie przyczynia się do atrakcyjności
36 11
odpowiedź