SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Twitter walczy z presją rządów. Żądania usunięcia treści autorstwa 199 dziennikarzy i mediów

Twitter podał w raporcie, że w drugiej połowie 2020 roku otrzymał od rządów różnych krajów żądania usunięcia treści opublikowanych w serwisie przez 199 dziennikarzy oraz mediów. W odpowiedzi Twitter usunął jedynie 5 wpisów pochodzących od dziennikarzy i wydawców.

Jack Dorsey, szef Twittera Article

Twitter pod względem popularności i rozwoju biznesu jest na wznoszącej fali. W 2020 r. serwis zanotował wzrost przychodów o 7 proc., z czego ponad 3,2 mld dol. stanowiły wpływy reklamowe. Spółka wykazała roczną stratę na poziomie 1,136 mld dol., zaś liczba użytkowników Twittera na koniec 2020 r. wynosiła 192 mln.

Rośnie presja rządów

Teraz Twitter opublikował raport transparentności obejmujący okres od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. W ciągu tych sześciu miesięcy serwis otrzymał od rządów i organizacji w różnych krajach żądania usunięcia 38,5 tys. różnego rodzaju treści opublikowanych na platformie. Twitter ujawnia, że zareagował pozytywnie na 29 proc. tego rodzaju interwencji.

Czytaj także: Twitter pozwoli na wykreślanie się z wpisów?

W raportowanym okresie Twitter otrzymał także prośby o udzielenie informacji w sprawie konkretnych wpisów oraz kont na platformie. Takich żądań w ciągu pół roku napłynęło 14,5 tys., z czego serwis udzielił informacji w 30 proc. przypadków. Na czele krajów, z których pochodziła największa liczba próśb były Indie i Stany Zjednoczone.

Twitter po raz pierwszy podał w swoim cyklicznym raporcie dane dotyczące branży medialnej w serwisie. W okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. do serwisu wpłynęło 361 żądań usunięcia treści pochodzących od 199 rozmaitych dziennikarzy i wydawców publikujących na platformie. To oznacza wzrost o 26 proc. w porównaniu z poprzednim półroczem.

Czytaj także: Twitter uruchomił funkcję przesyłania napiwków za wartościowe posty

Najwięcej wniosków napłynęło z Indii, Turcji, Pakistanu i Rosji. Ostatecznie Twitter w odpowiedzi na te żądania usunął zaledwie 5 tweetów opublikowanych przez dziennikarzy i media. Serwis twierdzi, że dzięki mechanizmom sztucznej inteligencji jest obecnie w stanie usunąć automatycznie 65 proc. treści zawierających dezinformację, mowę nienawiści lub w inny sposób łamiących regulamin serwisu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Twitter walczy z presją rządów. Żądania usunięcia treści autorstwa 199 dziennikarzy i mediów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rycho
Prawda jest taka że bardzo wielu dziennikarzy(?) tak zwyczajnie się zagubiło i odlatują na Twitterze !
6 0
odpowiedź
User
Onyx
Twitter najbardziej walczy w Korei płn i Chinach,bardzo walczy hahahaha
5 0
odpowiedź
User
Twitter
Prawda jest taka że bardzo wielu dziennikarzy(?) tak zwyczajnie się zagubiło i odlatują na Twitterze !


Zgadza się... zwłaszcza ostatnio pan Piasecki, wielki orator totalitaryzmu francuskiego w Polsce...
4 0
odpowiedź