SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tygodnik „Polityka” drożeje z 8,50 do 9,90 zł

Tygodnik „Polityka” podwyższa swoją cenę egzemplarzową z 8,50 do 9,90 zł. To jeden z wielu tytułów prasowych drożejących z początkiem br.

9,90 zł kosztuje nowy numer „Polityki”, pierwszy w br. ze standardową objętością ok. 100 stron. W ostatnich tygodniach, w okresie bożonarodzenio-noworocznym, ukazały się dwa grubsze i droższe wydania tygodnika.

Wcześniej „Polityka” standardowo kosztowała 8,50 zł. Taką cenę wprowadzono we wrześniu 2020 roku, tygodnik podrożał wtedy o 60 groszy.

„Polityka” uzasadnia podwyżkę wzrostem cen papieru i druku

W komunikacie dla czytelników stwierdzono, że poprzednia podwyżka nie była w stanie pokryć rosnących, zwłaszcza w ostatnim kwartale ub.r., kosztów wydawniczych.

- Podwyżka ceny „Polityki” jest bezpośrednio powiązana z nienotowanym dotychczas na rynku wzrostem cen papieru, na którym drukujemy tygodnik. Na rynku europejskim ceny tego podstawowego surowca wykorzystywanego do produkcji tytułów prasowych wzrosły nawet o 40 proc. Rosnące ceny energii i materiałów wykorzystywanych przy produkcji oraz najwyższa w ostatnich dwóch dekadach inflacja przyczyniły się z kolei do podwyżki kosztów usługi druku o 10 proc. - opisano.

- Chcąc zachować dotychczasowy wysoki - co wiemy z kierowanej do nas przez Państwa korespondencji - poziom tygodnika, a jednocześnie mieć gwarancję zachowania pełnej niezależności ekonomicznej pisma, nie mamy dużego pola manewru. Cenę „Polityki” podnosimy najmniej, jak to możliwe - wyjaśniono.

Poinformowano, że w prenumeracie papierowej cena egzemplarzowa tygodnika będzie wynosiła 8,50 zł do końca pierwszego kwartału br. Natomiast w ramach subskrypcji cyfrowej jeden numer „Polityki” kosztuje 4,50 zł w Pakiecie Standard, a 6,60 zł w Pakiecie Premium.

Według danych Polskich Badań Czytelnictwa we wrześniu ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Polityki” wynosiła 93 149 egz., po wzroście rok do roku o 0,8 proc. Tytuł był liderem sprzedażowym wśród tygodników opinii.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Spółka Polityka, wydająca też i dwutygodnik „Forum”, w 2020 roku zanotowała spadek przychodów o 0,9 proc. do 36,96 mln zł i wyniku netto z 1,44 mln zł zysku do 679,7 tys. zł straty. Firma odpisała 3,54 mln zł umorzonych należności od Ruchu, jej przychody ze sprzedaży wydań cyfrowych poszły w górę o 71 proc.

W sprawozdaniu spółki, sporządzonym w drugiej połowie marca, stwierdzono, że lockdown obowiązujący na początku ub.r. przełożył się na duże spadki jej przychodów. W styczniu wpływy ze sprzedaży prasy zmalały o 7 proc., a z reklam - o prawie 50 proc.

Zdrożała część dzienników i tygodników

Od początku stycznia więcej trzeba zapłacić za „Gazetę Wyborczą”. We wtorki, środy i czwartki dziennik drożeje z 3,99 do 4,99 zł, a w piątki - z 5,99 do 6,99 zł. Natomiast „Puls Biznesu” podrożał o 50 groszy do 8 zł.

Wzrosły też ceny 13 dzienników regionalnych wydawanych przez Polska Press oraz tygodników "Newsweek Polska" i "Do Rzeczy".

Z początkiem grudnia 2021 roku wzrosły ceny egzemplarzowe dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet”. Wydająca je spółka Gremi Media uzasadniła to m.in. skokową podwyżką cen papieru.

W październiku podwyższono ceny „Dziennika Gazety Prawnej”, a w połowie listopada podrożał „Tygodnik Powszechny”.

Dołącz do dyskusji: Tygodnik „Polityka” drożeje z 8,50 do 9,90 zł

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Polityka żegnaj.
odpowiedź
User
dlg
Prasa im gorzej się sprzedaje, tym droższa.
odpowiedź
User
"YKK"
Głupota zawsze w cenie.
odpowiedź