SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Tygodnik Powszechny" opuszcza Wiślną 12 po 76 latach

Gabinet redaktora naczelnego na Wiślnej 12, w którym pracowali Jerzy Turowicz i ksiądz Adam Boniecki, już pusty. Przenosimy się, ale ducha Wiślnej zabieramy z nami! – w ten sposób redakcja "Tygodnika Powszechnego" poinformowała w środę o wyprowadzce ze swojej historycznej siedziby, w której funkcjonowała 76 lat.

Siedziba redakcji przy ul. Wiślnej 12, fot. Grażyna MakaraArticle

Nowy adres – zarówno dla redakcji jak i dla Fundacji Tygodnika Powszechnego - to ul. Dworska 1c.

"Formalnie do 30 kwietnia jesteśmy najemcami pomieszczeń przy ul. Wiślnej 12, ale myślę, że protokół zdawczo-odbiorczy będziemy sporządzać z przedstawicielem administracji kurii w piątek" - powiedział prezes zarządu spółki "Tygodnik Powszechny" Jacek Ślusarczyk.

Archiwa i część księgozbioru "Tygodnika" zostały przewiezione do nowej siedziby. Część książek została przekazana do biblioteki aresztu śledczego przy ul. Montelupich, a meble i wyposażenie dawnej redakcji szkołom, które były tym zainteresowane.

"Biurko, przy którym siedzieli Jerzy Turowicz, a potem ks. Adam Boniecki zabraliśmy ze sobą. Zostało ono właśnie poddane renowacji. Zachowana została też słynna czarna tablica, na której rozrysowywano makietę +Tygodnika+ w latach 60. 70. i 80." – mówił Ślusarczyk.

Dawnej redakcyjnej siedzibie i ludziom, którzy tworzyli ducha tego miejsca poświęcone jest specjalne wydanie "Tygodnik Powszechny Historia - Wiślna 12", dostępne w kioskach od piątku.

Redakcja od kilkunastu miesięcy pracuje zdalnie

W związku z pandemią koronawirusa redakcja od kilkunastu miesięcy pracuje zdalnie. Nowa siedziba przy ul. Dworskiej 1c jest większa od poprzedniej. Oprócz recepcji, sekretariatu spółki i Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz przestrzeni redakcyjnej, znajdują się tam m.in. profesjonalne studio do nagrywania podcastów i sala konferencyjna. "Komfort pracy będzie niepomiernie większy niż na Wiślnej, choć naszą historię zabieramy za sobą" – mówił Ślusarczyk. "Zapewne z końcem czerwca znacznie zwiększy się grono osób, które przejdą podwójne szczepienia i te osoby jako pierwsze będą pracować stacjonarnie. Wszyscy są stęsknieni, wszyscy bardzo chcą, robimy wszystko, by minimalizować ryzyko" – podkreślił prezes zarządu spółki "Tygodnik Powszechny".

Na początku roku archidiecezja krakowska wypowiedziała umowę najmu pomieszczeń "TP" przy ul. Wiślnej 12. Sprawa wypowiedzenia najmu spotkała się z wieloma komentarzami internautów, m.in.: "Zdjęcie listka figowego", "Ten adres i tak pozostanie Wasz!", "Nowa siedziba, nowa energia! TP to ludzie, a nie adresy – choćby najbardziej historyczne", "Mam subskrypcję. Jak będzie trzeba, kupię jeszcze jedną", "Wspieram myślą, prenumeratą i czym jeszcze będzie potrzeba". Choć pojawiły się także komentarze nieprzychylne redakcji.

"Tygodnik Powszechny" jest pismem katolickim o tematyce społeczno-kulturalnej. Ukazuje się od 1945 r. Pismo założył kard. Adam Stefan Sapieha. Gazeta kieruje się zasadą dialogu, chce łączyć zasady wiary z wartościami liberalizmu. Za liberalizm jest krytykowana jest przez niektóre środowiska, w tym kościelne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Tygodnik Powszechny" opuszcza Wiślną 12 po 76 latach

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adam
Tygodnik Powszechny sprzedaje się już lepiej niż Do Rzeczy. Ci drudzy to niezłe świry: antyszczepionkowcy, płaskoziemcy i fani Putina.
odpowiedź
User
Pankracy
Do obecnego TP pasuje jak ulał znana metafora Onufrego Zagłoby:
diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni.
odpowiedź
User
antykacz
Jędraszewski to ...
odpowiedź