SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Tygodnik Powszechny” przeciw mowie nienawiści w internecie

Redakcja „Tygodnika Powszechnego” (Tygodnik Powszechny) wystosowała na swojej stronie internetowej oraz na fanpage'u na Facebooku apel do wymiaru sprawiedliwości o zahamowanie mowy nienawiści w internecie.

- Wszyscy tkwimy w tym szambie – język nienawiści wylewa się bezkarnie zewsząd. Dowolny temat, dowolne forum (byle dość popularne) i zaczyna się bluzg, z nieodzownym antysemickim refrenem. Jak to powstrzymać? Zmiany w prawie są konieczne, ale na pewno nie wystarczą. >>Znikoma społeczna szkodliwość czynu<< - powtarza się jak refren w odpowiedzi na skargi, ale nawet gdyby wrażliwość na werbalną przemoc wzrosła, to i tak będziemy dopiero w połowie drogi - czytamy w apelu. Zdaniem redakcji „TP”, sądy i prokuratura nie rozumieją istoty nowych mediów. - Internetowa przestrzeń jest dla nich ziemią niczyją. Jakby nikt za nią nie odpowiadał, nikt nie był jej właścicielem, nikt nie brał serio realnego oddziaływania nienawiści pleniącej się w sieci - głosi tekst.

Redakcja zaapelowała do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina i Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta o „jak najszybsze podjęcie działań, a także - jeśli to konieczne - inicjatyw ustawodawczych, które definitywnie położą kres poczuciu całkowitej bezkarności czy wręcz faktycznego przyzwolenia ze strony instytucji państwa na to, by w polskim internecie posługiwano się językiem nienawiści rasowej i wyznaniowej, językiem oszczerstw i pomówień”. „Tygodnik” zgłosił propozycję, by - wzorem Francji - nałożyć na „wszystkich użytkowników internetu, również autorów prywatnych blogów, a także autorów komentarzy, bezwzględną odpowiedzialność za słowo”.

Pod apelem podpisali się m.in. Dominika Kozłowska (redaktor naczelna miesięcznika "Znak"), Bogdan Białek (redaktor naczelny "Charakterów" i prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego), Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny miesięcznika "Więź" prof. Michał Głowiński (teoretyk literatury), prof. Ewa Łętowska (była rzecznik praw obywatelskich), ), pisarz Andrzej Stasiuk, Róża Thun, prof. Andrzej Zoll (były rzecznik praw obywatelskich) oraz Piotr Mucharski (redaktor naczelny „Tygodnik Powszechny").

Dołącz do dyskusji: „Tygodnik Powszechny” przeciw mowie nienawiści w internecie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Twój nick
To to jeszcze wychodzi?
odpowiedź