SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Tygodnik Powszechny” z wydaniem specjalnym „Polska od nowa” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Od 1 sierpnia br. do sprzedaży trafi kolejne wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego” – „Polska od Nowa”, które związane jest z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Article

Wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego podzielono na dwie części: pierwsza z nich - zatytułowana „Polska jest kobietą”, porusza temat roli kobiet w odzyskaniu niepodległości przez Polskę, ich mocy i niezłomności, którą często udowadniały w codziennych sytuacjach. Druga część - zatytułowana „Rok 2018” ma być natomiast próbą krytycznej analizy obecnej polityki historycznej.

W piśmie wybrano i opublikowano również najlepsze teksty z ponad 70-letniej historii „Tygodnika Powszechnego”, które poruszają tematy niepodległości, wolności i ojczyzny.

Według Michała Okońskiego, redaktora wydania „Polski od nowa”, przeglądanie archiwalnych roczników „Tygodnika” było „doświadczeniem niezwykłym”.  - To nie tylko czytanie historii – to słuchanie historii, która sama do nas mówi. I pyta o teraźniejszość. (…) To nie jest tylko opowieść o roku 1918. Wybierając teksty do tego wydania, szukaliśmy przede wszystkim takich, które – nawet jeśli mówiły o historii – zachowały aktualność. I które uczyły współpracy ponad podziałami, szacunku dla siebie nawzajem i dla najróżniejszych wizji ojczyzny – skomentował Michał Okoński.

Wśród autorów historycy, politycy, pisarze i filozofowie

Na najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1918, 1945, 1989, 2004 oraz 2018 spojrzeli ze swojego punktu widzenia historycy, politycy, pisarze, filozofowie oraz reporterzy. Wśród autorów archiwalnych tekstów znaleźli się m.in. ks. Adam Boniecki, Stefan Kisielewski, Władysław Bartoszewski, Józefa Hennelowa, ks. Józef Tischner, Stefan Wilkanowicz, Jerzy Turowicz, Ryszard Koziołek, Jacek Majchrowski, Eugeniusz Kwiatkowski, Władysław Stróżewski, Marek Edelman, Bartłomiej Sienkiewicz, Magdalena Tulli.

Okładkę przygotował Mieczysław Wasilewski. Pismo liczy 172 strony i kosztuje 19,90 zł lub w e-wydaniu 17,90 zł. „Polska od nowa” będzie dostępna w sprzedaży od 1 sierpnia do października br. Współwydawcą jest Fundacja „Tygodnika Powszechnego”, a parterami wydania: Miasto Kraków, Województwo Małopolskie, Miasto Tarnów, ZAIKS, Naczelna Rada Adwokacka, Europejskie Centrum Solidarności oraz Wydawnictwo ZNAK.

Średnia sprzedaż ogółem „Tygodnika Powszechnego” w maju 2018 roku wyniosła 25 705 egz., co stanowi 15,96 proc. wzrostu, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Tygodnik Powszechny” z wydaniem specjalnym „Polska od nowa” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
A kiedy wydanie 50 lecie napaści Polski na Czechoslowacje - rocznica tuż tuż .
8 9
odpowiedź