SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Tygodnik Powszechny” zebrał 35 tys. zł na serwis o Afganistanie

Fundacja Tygodnika Powszechnego zebrała od darczyńców 35 tys. zł na specjalny serwis poświęcony Afganistanowi. Pojawią się w nim teksty m.in. Wojciecha Jagielskiego, Pawła Pieniążka czy Alishera Shahira i Masoomy Sultani - pary dziennikarzy, która uciekła z Afganistanu.

Serwis działa na stronach tytułu (screen: Tygodnikpowszechny.pl/afganistan-3067)Article

Jak podkreśla „Tygodnik Powszechny”, cel zbiórki organizowanej na Facebooku udało się osiągnąć miesiąc przed planowanym zakończeniem. Pieniądze w ciągu 56 dni wpłaciło 407 darczyńców.

Darmowy serwis internetowy poświęcony Afganistanowi będzie zawierał m.in. reportaże Pawła Pieniążka z tego kraju i teksty Wojciecha Jagielskiego.

Teksty, tłumaczenia i multimedia w serwisie tworzą także Alisher Shahir i Masooma Sultani – małżeństwo dziennikarzy z Afganistanu, które uciekło do Polski, po tym jak władzę w ich ojczyźnie przejęli talibowie.

Alisher Shahir urodził się w 1993 roku w prowincji Ghazni. Ukończył dziennikarstwo i komunikację na Uniwersytecie Kabulskim. Pisał dla mediów ogólnokrajowych, zajmując się tematami politycznymi, społecznymi i śledczymi. W ostatnim czasie pracował w dzienniku „Subhe Kabul”. W 2020 roku został uznany przez Afgańskie Centrum Dziennikarzy za jednego z pięciu najlepszych dziennikarzy w kraju. Był także współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”: w minionych latach towarzyszył autorom „TP”, Pawłowi Pieniążkowi i Agnieszce Pikulickiej-Wilczewskiej, podczas ich podróży po Afganistanie, był też współautorem tekstów Pieniążka.

Masooma Sultani urodziła się w 1996 roku w prowincji Wardak. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie w Kabulu. Pracowała w mediach ogólnokrajowych, jak również w organizacjach działających na rzecz praw afgańskich dziennikarzy, a szczególnie dziennikarek, jak Afghan Journalists Safety Committee (Afgański Komitet ds. Bezpieczeństwa Dziennikarzy). Była także aktywistką na rzecz praw kobiet. W latach 2019-2021 zajmowała się monitoringiem mediów dla amerykańskiej Hoplite Group.

W 2020 roku spółka Tygodnik Powszechny osiągnęła wzrost przychodów o 1,2 proc. do 10,29 mln zł, a przy spadku kosztów operacyjnych o 0,5 proc. jej zysk netto zwiększył się z 36,6 do 151,6 tys. zł. Od stycznia do maja br. miała 15 tys. zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: „Tygodnik Powszechny” zebrał 35 tys. zł na serwis o Afganistanie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iska
To jest wstyd!!! Zbierać pieniądze na serwis, gdy uczciwość każe zbierać pieniądze na pomoc Afgańczykom. Jeśli im zależy, by naprawdę pomaga, mogliby swoje honorarium przekazać na konkretną pomoc dla Afgańczyków. Ale to taka typowa rzymsko-katolicka-faryzejska mentalność.
odpowiedź
User
qwert
To jest wstyd!!! Zbierać pieniądze na serwis, gdy uczciwość każe zbierać pieniądze na pomoc Afgańczykom. Jeśli im zależy, by naprawdę pomaga, mogliby swoje honorarium przekazać na konkretną pomoc dla Afgańczyków. Ale to taka typowa rzymsko-katolicka-faryzejska mentalność.


Może przez to, że będzie serwis dedykowany temu krajowi i obywatelom uda się osiągnąć więcej niż zebranie 35 tys. PLN.
odpowiedź
User
Marek
Jaki to wstyd żebrać, zamiast zabrać się do pracy, tak jak to robią zwykli ludzie
odpowiedź