SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Uber Eats będzie dostarczał jedzenie autonomicznymi robotami. Ruszają testy

Uber Eats, platforma przeznaczona do dowożenia posiłków za pośrednictwem aplikacji rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych testy dostaw z wykorzystaniem robotów autonomicznych. Próby mają na razie ograniczony charakter i są prowadzone w wybranych rejonach Los Angeles.

W pierwszym kwartale br. przychody Ubera (do którego należy Uber Eats) wzrosły do 6,9 mld dol., ponieważ popyt na jego działalność w zakresie przejazdów odrodził się dzięki złagodzeniu ograniczeń pandemicznych. Jednocześnie jednak Uber odnotował stratę w wysokości 5,9 mld dol., powołując się na załamanie inwestycji kapitałowych.

Niedługo później firma zapowiedziała zmiany mające prowadzić do oszczędności finansowych. Pod nóż pójdą w pierwszej kolejności wydatki na marketing, a zatrudnianie nowych kierowców ma być powolniejsze i bardziej staranne niż dotąd.

Roboty zamiast kurierów

W sprawozdaniu finansowym przyznano, że jednym z jaśniejszych punktów w biznesie Ubera pozostaje Uber Eats, platforma oferująca dostarczanie do domów posiłków z restauracji za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. Okazuje się, że Uber ma kolejne plany rozwoju tej usługi.

Jak informuje TechCrunch Uber Eats uruchomił w Los Angeles dwa programy pilotażowe dostaw z wykorzystaniem autonomicznych robotów. Pierwsza seria testów wynika ze współpracy Ubera z firmą Motional, druga zaś z partnerstwa z firmą Serve Robotics, która została powołana specjalnie na potrzeby obecnego projektu.

Według zapowiedzi, próby będą miały charakter ograniczony i obejmą dostawy z zaledwie kilku punktów, w tym z cukierni i kawiarni ekologicznej Kreation. Serve będzie realizować krótkie trasy dostaw w West Hollywood, a Motional zajmie się dłuższymi dostawami w Santa Monica.

Czytaj także: Roboty Tortoise jako mobilne sklepy. Do 100 dolarów sprzedaży na godzinę

- Z obu tych projektów pilotażowych dowiemy się, czego tak naprawdę oczekują klienci, czego oczekują handlowcy i co ma sens w przypadku tego typu dostaw – wyjaśnił cytowany przez TechCrunch przedstawiciel Ubera.

Uber zamierza pobierać opłaty od usługi realizowanej za pomocą automatów, jednak na razie ich wysokość nie jest znana. Ponadto w pobliżu miejsc, w których będą odbierane dostawy, zdalną kontrolę nad robotami mają przejmować ludzie, aby zapewnić klientom wygodne i bezproblemowe doświadczenie. Dodatkowo, w niektórych przypadkach, np. podczas przejeżdżania przez ulicę, operatorzy także będą sterować pojazdami.

Klienci w określonych strefach testowych będą mogli śledzić przebieg dostawy, tak jak w przypadku zwykłego kursu wykonywanego przez kuriera Uber Eats. Kiedy jedzenie zostanie dostarczone, zamawiający będą mogli odblokować pojazd za pomocą kodu dostępu, aby odebrać posiłek z lodówki lub z pojemnika.

- Mamy nadzieję, że próby zakończą się sukcesem i w ciągu najbliższych miesięcy wyciągniemy wnioski, a następnie zastanowimy się, jak zwiększyć skalę projektu - zapowiada rzecznik Ubera.

Czytaj także: Wśród kierowców "aplikacji" podejrzanych o przestępstwa na tle seksualnym dominują obywatele krajów azjatyckich lub kaukaskich

Dołącz do dyskusji: Uber Eats będzie dostarczał jedzenie autonomicznymi robotami. Ruszają testy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl