SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2/3 Polaków wie co znaczy skrót OC, gorzej z AC

Polacy wiedzą, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale tylko nieco ponad połowa wie co tak naprawdę oznacza ten skrót. Jakie dokładnie kary grożą za brak OC, to już wiedzą nieliczni. Tylko co drugi statystyczny Polak rozumie, na czym polega polisa autocasco - wynika z badania Pollster.

Niemal wszystkie osoby biorące udział w badaniu to posiadacze prawa jazdy na samochód. 91% ma doświadczenia związane z kupnem używanego auta (91%), a cztery na pięć osób - z jego sprzedażą (81%). Ponad połowa badanych miała do czynienia ze zgłoszeniem szkody do ubezpieczyciela (59%), a także procesem likwidacji szkody.

Ponad połowa badanych (61%) ocenia pozytywnie swoją wiedzę na temat ubezpieczeń komunikacyjnych, przy czym zdecydowana większość jako raczej dobrą. Co trzeci badany ocenia swoją wiedzę jako raczej słabą, a zaledwie 1% przyznaje, że w ogóle jej nie posiada.

O ile niemal wszyscy badani wiedzą (98%), że OC jest obowiązkowe i za jego brak grozi kara pieniężna (96%), to tylko 67% z nich potrafi poprawnie rozwinąć ten skrót. Relatywnie niewielka grupa potrafi też wskazać prawidłową wysokość maksymalnej kary finansowej (16%).

Ubezpieczenia komunikacyjne - Polacy znają skróty, gorzej z zasadami

Znajomość powszechnie używanych skrótów innych ubezpieczeń jest dość wysoka: poprawnie rozszyfrować skrót AC potrafi siedmiu na dziesięciu badanych (72%). Skrót NNW (ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) potrafi rozszyfrować 67% badanych, ale tylko 54% zdaje sobie sprawę na czym polega ta polisa. Podobna procentowo liczba osób umie wytłumaczyć zasadę działania autocasco (AC). Ponad połowa badanych potrafiła wymienić przynajmniej jeden z elementów ubezpieczenia assistance (56%), natomiast co trzeci deklarował, że nie wie w jakich przypadkach jest używane.

Bardziej fachowe zagadnienia są już wielkim problemem. Zaledwie 8% badanych wie, że regres ubezpieczeniowy to roszczenie, do którego prawo ma zakład ubezpieczeń i polega ono na żądaniu od sprawcy wypadku czy kolizji zwrotu wypłaconego poszkodowanym odszkodowania, np. wtedy, kiedy przyczyną zdarzenia był alkohol. Pojęcie rozliczenia bezgotówkowego również przysporzyło sporych trudności: prawidłowe wyjaśnienie potrafił podać mniej niż co trzeci badany (28%). Z kolei prawidłową definicję pojęcia zielonej karty potrafiło podać jedynie 45% badanych.

OWU niechętnie czytane

Wyniki badania wskazują, że klienci kupujący polisy komunikacyjne niechętnie zapoznają się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Wyraźnie widać, że Polacy nie lubią zagłębiać się w szczegóły umów i skupiają się głównie na podstawowych pojęciach.

OWU czyta szczegółowo zaledwie co dziesiąty badany (13%), podczas gdy spora część, bo aż 41%, jedynie przegląda je pobieżnie, a 17% przyznaje, że nie zapoznaje się z tym dokumentem w ogóle. Co więcej, 9% twierdzi, że nie wie, czym ono jest.

Gdy zapytano o hipotetyczną sytuację zdarzenia drogowego, zdecydowana większość badanych poprawnie wskazała prawidłową odpowiedź. Na pytanie kto dostanie pieniądze z mojego OC, gdy to ja byłem sprawcą kolizji, 95% ankietowanych osób odpowiedziało, że będzie to osoba, którą poszkodowałem.

Wiedzy ubezpieczeniowej przybywa też wraz z wiekiem. Im dłużej ktoś jest zaangażowany w wyszukiwanie polis, tym lepiej orientuje się w poszczególnych zagadnieniach. Największą wiedzę na temat ubezpieczeń komunikacyjnych mają osoby po 45. roku życia. Spośród badanych Polaków najwięcej trafnych odpowiedzi wskazali też ci, którzy obecnie posiadaną polisę kupili przez telefon.

Badanie "Wiedza o ubezpieczeniach komunikacyjnych" zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Link4 w październiku 2022 r., metodą CAWI, na próbie dorosłych osób zajmujących się ubezpieczeniem pojazdu (N=1035).

Dołącz do dyskusji: 2/3 Polaków wie co znaczy skrót OC, gorzej z AC

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ex
I oni mają prawo brać udział w wyborach :(
odpowiedź
User
Nerd
OC - OverClocking jak się procesor podkręca albo kartę graficzną!
odpowiedź