SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ubezpieczenie domu w budowie – ile kosztuje i co obejmuje?

Ubezpieczenie domu może dotyczyć również obiektu w trakcie budowy. Powinien on jednak spełnić określone wymagania. Taka polisa działa w konkretnych sytuacjach, pozwalając na wypłacenie odszkodowania w razie wystąpienia zdarzenia losowego. Jak dokładnie działa ubezpieczenie domu w budowie i ile kosztuje?

fot. Shutterstock.comArticle

Jak działa ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie dotyczy obiektu, który wciąż powstaje i nie jest jeszcze zamieszkany. Najczęściej taka polisa obejmuje mury i elementy konstrukcyjne. Dopiero po osiągnięciu konkretnego etapu budowy istnieje opcja zabezpieczenia materiałów budowlanych czy narzędzi pozostawionych we wnętrzu budynku. Takie ubezpieczenie jest znacznie mniej rozległe niż polisa dotycząca już wybudowanego domu. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń można ją jednak przekształcić w standardowy wariant.

Ubezpieczenie domu w budowie chroni jedynie przed określonymi zdarzeniami. Pozwala na wypłacenie odszkodowania w sytuacji, gdy dojdzie do:
●    pożaru,
●    zalania,
●    huraganu,
●    eksplozji,
●    poważnych opadów gradu,
●    trzęsienia ziemi.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają również wykupienie bardziej rozbudowanych polis. Wówczas można zabezpieczyć się przed dodatkowymi zdarzeniami, takimi jak np. powódź czy akty wandalizmu. Warto porównać co najmniej kilka opcji i sprawdzić, która z nich cechuje się najlepszym stosunkiem jakości do ceny.

Trzeba również pamiętać o tym, że polisa na dom w budowie, jak każda inna, obejmuje pewne wyłączenia od odpowiedzialności. Są to takie sytuacje, w których firma może odmówić wypłacenia odszkodowania. Najczęściej mają one związek ze zdarzeniami nieobjętymi ochroną lub celowym działaniem. Czasami chodzi także o takie przypadki, jak:
●    przemarzanie instalacji,
●    działanie deszczu, gradu lub śniegu w sytuacji, gdy obiekt nie ma zadaszenia,
●    działania bez uzyskania stosownych pozwoleń,
●    uszkodzenia wynikające z wad konstrukcyjnych,
●    uszkodzenia spowodowane przez pojazdy budowlane.

Z tego powodu tak ważne jest przeczytanie listy wyłączeń przed zdecydowaniem się na dane ubezpieczenie domu w budowie.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Jeśli chcesz ubezpieczyć dom w budowie, musisz liczyć się z kosztami wynoszącymi około kilkuset złotych rocznie. Zwykle jest to nie więcej niż 300 zł. Takie polisy są bowiem znacznie tańsze niż te, które obejmują już wykończony budynek wraz z wyposażeniem. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Każde z nich oferuje nieco inną formę ochrony, dlatego tak ważne okazuje się zestawienie dostępnych ofert.

Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z internetowych porównywarek. Dzięki nim można szybko zestawić dostępne opcje w jednym miejscu. Nie trzeba samodzielnie przeglądać stron internetowych kolejnych towarzystw, by wybrać odpowiednią polisę do swoich potrzeb. Często zdarza się bowiem, że dane towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje podobny produkt do innego, ale w znacznie korzystniejszej cenie.

Porównywarki internetowe pozwalają również na poznanie szczegółów danej polisy oraz jej ceny. Czasami po dopłaceniu zaledwie kilku złotych można bowiem zdobyć znacznie lepszą ochronę. Wiele formalności da się także załatwić online, co jest niezwykle wygodną opcją dla wymagających. Dotyczy to zarówno ubezpieczenia domu w budowie, jak i budynków już wykończonych.

Co dzieje się z polisą po zakończeniu budowy?

Po zakończeniu budowy można zdecydować się na jedną z dwóch opcji – zamienić polisę na jej klasyczny odpowiednik lub rozwiązać umowę i odzyskać część niewykorzystanej składki. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od danego klienta. Zazwyczaj jednak i tak konieczne okazuje się wykupienie ubezpieczenia zamieszkałego budynku. Z tego powodu przekształcenie polisy często staje się bardziej opłacalne.

Czasami zdarza się również, że budowa się przedłuża i trwa znacznie dłużej niż rok. Wówczas konieczne okazuje się wykupienie kolejnej polisy na rok lub na krótszy czas, w zależności od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

  • Więcej informacji:
  • Dom