SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większość Polaków wyjeżdżających na wczasy za granicę kupuje ubezpieczenie turystyczne

Korzystanie z oferty ubezpieczeń turystycznych jest w Polsce popularną praktyką. Większość Polaków wyjeżdżających na wczasy za granicę regularnie z nich korzysta - wynika z badania Havas Media Group.

fot. Shutterstock.com Article

Ponad połowa osób uczestniczących w badaniu inwestuje w ubezpieczenie turystyczne przy okazji zagranicznego wyjazdu – blisko 1/3 (29,3%) wykupuje takie ubezpieczenie przy każdym takim wyjeździe, a ok. 1/4 (24,1%) tylko na niektóre wycieczki. Jednocześnie równie duże grono osób (31%) nie może sobie pozwolić na wyjazd za granicę. Przeciwnych wykupowaniu ubezpieczenia podróżnego jest ok. 16% wszystkich ankietowanych.

W przypadku porównania częstotliwości ubezpieczania się w przeszłości i obecnie, w większości przypadków Polacy nie widzą znaczącej zmiany. Ponad połowa osób inwestujących w ubezpieczenia stwierdziła, że korzysta dziś z nich tak samo często, jak w przeszłości. Niewiele mniejsza, choć wciąż pokaźna grupa (34,3%), deklaruje, iż wykupuje ubezpieczenia zdecydowanie częściej niż kiedyś.

Widoczna jest również w obecnych czasach wysoka świadomość w temacie ubezpieczeń na czas podróży. Polacy, zapytani o korzystanie z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego podczas wyjazdów, w dużej części (41,1%) przyznali, iż z tej karty korzystają, a do tego nie rezygnują z ubezpieczania się w dodatkowy sposób u prywatnych ubezpieczycieli. Blisko 1/4 (23,6%) osób wyjeżdżających do krajów zagranicznych na czas wakacji korzysta tylko z karty EKUZ, a ok. 18% podczas wyjazdu wykupione ma jedynie ubezpieczenie turystyczne, bez wcześniej wspomnianej karty.

W kwestii okoliczności towarzyszących wyjazdom wakacyjnym, Polacy są bardziej skłonni ubezpieczyć się, gdy ryzyko wystąpienia zagrażającej ich życiu sytuacji jest wysokie. Najchętniej wybieranymi przez badanych odpowiedziami w tym temacie było wykupywanie ubezpieczenia turystycznego w przypadku wyjazdu do potencjalnie niebezpiecznych krajów bądź regionów, aktywny wypoczynek taki jak chodzenie po górach, żegluga lub wyjazd na narty oraz wyjazd związany z uprawianiem sportów ekstremalnych.

Zapytani o powód kupowania ubezpieczenia turystycznego, ankietowani najczęściej deklarowali, że robią to z uwagi na obawę przed wypadkami losowymi i dlatego, że nie chcą ponosić wysokich kosztów ewentualnego leczenia. Polacy ubezpieczają się również, gdyż wyjeżdżają na wakacje w miejsca, w których może się to przydać.

Najczęściej wybierane powody niewykupywania ubezpieczenia turystycznego związane są m.in. z kwestią finansową. Polacy uważają, że ubezpieczenia są zbyt drogie i szkoda im na nie pieniędzy. Niechęć do ubezpieczeń podróżnych wynika również często z krótkiego okresu trwania zagranicznego wypoczynku.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania na czas wyjazdu nie jest popularną praktyką wśród Polaków – jedynie 13% ankietowanych opowiedziało, iż korzysta z takiego ubezpieczenia.

Wśród najpopularniejszych firm oferujących ubezpieczenia turystyczne znalazły się PZU (58,2%), Warta (27,9%), Axa (21,5%) oraz Allianz (19,4%).

Większość ankietowanych uważa, że warto inwestować w ubezpieczenia podróżne, lecz chętniej wybrałaby podstawowy pakiet, zawierający ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, niż uzupełniony o dodatkowe opcje, takie jak np. ochrona bagażu. Ponadto, korzystanie z ubezpieczenia podróżnego jest według badanych zależne od tego, gdzie i w jakim celu podróżują.

Wyniki badania pokazują, że Polacy w większości przezornie podchodzą do wakacyjnych wyjazdów. Wykupują co prawda dodatkowe ubezpieczenia turystyczne, lecz starają się raczej oszczędzać na oferowanych przez firmy pakietach. Panuje wśród nich silna obawa przed nieprzewidzianymi, przykrymi wypadkami, prowadzącymi do mocnego uszczuplenia wakacyjnych funduszy.

Badanie zostało przeprowadzone przez Intelligence Team, zespół badań Havas Media Group, w lipcu 2019 r., na próbie n=1113.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków wyjeżdżających na wczasy za granicę kupuje ubezpieczenie turystyczne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl