SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Uczucia Polaków w pandemii: zmartwienie, zatroskanie, bezsilność

W ubiegłym roku 28 proc. Polaków odczuwało zmartwienie, a 26 proc. bezsilność. Jednej czwartej Polaków towarzyszyło uczucie smutku lub samotności - wynika ze wspólnego badania Kukanow Nawrocka SW Research.

Article

Badanie obejmowało cztery obszary: emocjonalny, somatyczny, behawioralny i relacji społecznych. Wyniki badania ukazały znaczną powszechność występowania w społeczeństwie trudności w tych sferach.

Co czują Polacy w pandemii?

Od końcówki kwietnia do listopada ub.r. respondenci najczęściej wskazywali, że bardzo często lub często dotykają ich dolegliwości związane obszarem emocjonalnym: bycie zmartwiony (28 proc.), nieustające poczucie zatroskania (27 proc.), przytłoczenie negatywnymi myślami (26 proc.) oraz bezsilność (26 proc.).

Jedna czwarta badanych czuła przygnębienie i martwiła się, czy nie stanie się im coś złego. Taki sam odsetek wskazywał na poczucie spięcia i smutku. Niepokój i roztrzęsienie towarzyszyło 23 proc. badanych.

Negatywne emocje w czasie pandemii zapewne wzmagało także poczucie osamotnienia, które doskwierało 24 proc. respondentom.

Osobom biorącym udział w badaniu również nie obca była złość - 22 proc. respondentów przyznawało, że czuje „podminowanie”.  
 

Patrząc na trend, możemy zauważyć, że poziom natężenia trudnych emocji był nieco wyższy w początkowym momencie pandemii, następnie obniżył się w okresie wakacyjnym. W VI pomiarze, który miał miejsce w pierwszej połowie lipca, możemy zaobserwować istotnie statystycznie niższy poziom niektórych wskaźników (Martwię się czy nie  stanie mi się coś złego, czuję się spięty(a)).

Następnie ich natężenie znów rośnie od pomiaru VIII (II połowa listopada). Dotyczy do głównie zamartwiania się o własne bezpieczeństwo, smutku, spięcia, poczucia samotności.

""Badanie zdrowia psychicznego podczas pandemii COVID-19 Kukanow Nawrocka SW Research" jest realizowane od dnia 27 kwietnia 2020 roku w dwutygodniowych pomiarach. W lipcu nastąpiła przerwa w gromadzeniu danych. Kolejne pomiary zaczęto realizować od dnia 3.11.2020 roku. Do połowy grudnia przeprowadzono w sumie 10 393 wywiadów.

Szczegółowe terminy  realizacji poszczególnych pomiarów: P I: 27-29.04, P II: 11-13.05, P III: 27-30.05, P IV: 9-15.05, P V: 26.06 – 1.07, P VI: 7-14.07, P VII: 3-7.11, P VIII: 16-20.11, P IX: 30.11 – 4.12, P X: 14-17.12.

Badanie obejmuje reprezentatywną (pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania) próbę Polaków w wieku 18 +.
W projekcie biorą udział głównie osoby posiadające średnie i wyższe wykształcenie. Dlatego nie możemy tutaj mówić o reprezentatywności próby pod względem wykształcenia. Badanie jest realizowane metodą CAWI, na panelu badawczym SWPanel.pl. Za warstwę merytoryczną projektu odpowiada zespół Szymon Kukanow (psycholog, psychotraumatolog) i Dominika Nawrocka (socjolożka, badaczka). Wsparcia analitycznego udzielił Piotr Ziewiec.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Uczucia Polaków w pandemii: zmartwienie, zatroskanie, bezsilność

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl