SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UE: dzieci poniżej 16 lat na Facebooku, Instagramie i Snapchacie tylko za zgodą rodziców

Unia Europejska jest na końcowym etapie opracowywania rozporządzenia ograniczającego dzieciom dostęp do takich platform społecznościowych jak Facebook, Instagram i Snapchat. Według nowych regulacji korzystanie z nich będzie dozwolone tylko za zgodą rodziców, przy czym wątpliwości pozostawia sposób weryfikacji wieku użytkowników.

fot. Shutterstock.com Article

O nowych przepisach szykowanych przez Unię Europejską poinformował „Financial Times”. Według dostępnych informacji po kilku latach przygotowań, negocjacji i uzgadniania szczegółów wewnątrz Unii Europejskiej władze wspólnoty mają gotowy projekt rozporządzenia, które miałoby obowiązywać od 2018 r.

Nowe przepisy przewidują, że dzieci w wieku poniżej 16 lat będą mogły korzystać z serwisów społecznościowych (Facebooka, Instagrama czy Snapchata) jedynie za zgodą swoich rodziców. Takie regulacje mają w założeniach zmniejszyć skalę zagrożeń, z jakimi stykają się młodzi ludzie podczas korzystania z internetu w ogole, a mediów społecznościowych szczególnie.

W projekcie przewidziano, że egzekwowaniem nowych norm będą zainteresowani sami operatorzy platform społecznościowych. Chodzi bowiem o to, że w razie niestosowania się do nowych przepisów mogą spotkać ich dotkliwe kary finansowe w wysokości do 4 proc. całego rocznego obrotu.

„Financial Times” zauważa, że wątpliwości i znaki zapytania pozostawia sposób weryfikacji wieku użytkowników przez Facebooka, Instagrama czy Snapchata i stosowania przez nie odpowiednich mechanizmów. Jednym z przypuszczalnych sposobów mogłoby być przesyłanie do serwisu skanu dowodu tożsamości lub danych karty kredytowej. Projekt unijny zakłada przy tym, że niektóre kraje członkowskie mogłyby obniżyć z 16 do 13 lat wiek dzieci mogących korzystać z mediów społecznościowych bez zgody rodziców.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UE: dzieci poniżej 16 lat na Facebooku, Instagramie i Snapchacie tylko za zgodą rodziców

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
43740423
popieram zakaz do 16 roku życia
13 15
odpowiedź
User
Tom
Dzieciaki przeniosą się na TOR.
21 9
odpowiedź