SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE zakłada w 2022 r. przeprowadzenie aukcji 5G i wydanie decyzji rezerwacyjnych

Przeprowadzenie procedury selekcyjnej oraz wydanie decyzji rezerwacyjnych dotyczących zasobów częstotliwości z pasma 3,6 GHz na potrzeby wdrożenia nowych technologii 5G zakłada Urząd Komunikacji Elektronicznej w planie działalności na 2022 r.

Fot. PixabayArticle

Wśród celów "Planu działalności Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rok 2022 dla działu administracji rządowej: informatyzacja" UKE wskazał "udostępnienie zasobów częstotliwości z pasma 3,6 GHz na potrzeby wdrożenia nowych technologii - 5G", a jako zadania służące realizacji tego celu wskazano w Planie "przeprowadzenie procedury selekcyjnej" oraz "wydanie decyzji rezerwacyjnych".

Plany UKE na 2022 rok

UKE zamierza także w 2022 r. działać na rzecz "wzrostu dostępności usług telekomunikacyjnych dla społeczeństwa oraz zwiększanie ich wykorzystania" i zakłada, iż do końca 2022 roku 70 proc. gospodarstw domowych w zasięgu dostępu do internetu o przepustowości dosyłowej łącza wynoszącej co najmniej 100 Mb/s, z możliwością jej zwiększenia do przepustowości mierzonej w gigabitach.

Jako cele na przyszły rok UKE wskazał także m.in. rozwój infrastruktury i usług, a jego realizacji ma służyć "kontrola spełnienia minimalnych parametrów jakościowych w sieciach NGA, wybudowanych w ramach I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020, zapewniających świadczenie usług dostępu do internetu o przepustowościach przekraczających 30 i 100 Mb/s". Urząd planuje przeprowadzenie 96 kontroli - po 24 kontrole na kwartał.

Urząd zamierza także stymulować wzrost konkurencji na rynku telekomunikacyjnym m.in. poprzez "przegląd rynków właściwych podlegających regulacji ex ante" oraz współpracę z UOKiK przy procedurze procedury wydawania rozstrzygnięć regulacyjnych.

W planach jest także wspieranie budowy sieci szerokopasmowych i usprawnianie współkorzystania z infrastruktury m.in. poprzez wydanie 160 decyzji dotyczących ustalenia warunków dostępu do nieruchomości.

Kolejny cel to zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku pocztowego oraz wzrost jego konkurencyjności, czemu służyć ma przeprowadzenie 29 kontroli w tym obszarze.

Z kolei w ramach celu "Ochrona interesów konsumentów" UKE zamierza przeszkolić 7 tys. osób w ramach kampanii podnoszących świadomość w zakresie bezpieczeństwa w internecie.

Dołącz do dyskusji: UKE zakłada w 2022 r. przeprowadzenie aukcji 5G i wydanie decyzji rezerwacyjnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl