SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE: Chcemy rozpocząć aukcję 5G jeszcze w 2020 roku

Niedawno Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało Wirtualnemedia.pl, że aukcja na częstotliwości służące do budowy sieci 5G w Polsce zostanie wznowiona po wakacjach. Teraz stanowisko w tej sprawie przekazał nam Urząd Komunikacji Elektronicznej, który informuje że to skomplikowana procedura. - Obecnie robimy wszystko, by jak najszybciej zorganizować nowe postępowanie i rozpocząć je jeszcze w 2020 r., co potwierdza szybkie wydanie decyzji unieważniającej aukcję oraz rozpoczęcie z rynkiem dyskusji na temat wymagań dotyczących cyberbezpieczeństwa - deklaruje UKE.

Article

20 maja 2020 r. w wyniku wejścia w życie przepisów tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej, czyli ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ówczesny prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy wszczął postępowanie w sprawie unieważnienia aukcji na rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz ogłoszonej 6 marca 2020 r. Minister cyfryzacji Marek Zagórski powiedział w maju PAP, że liczy, iż nowe postępowanie selekcyjne dot. rezerwacji częstotliwości z pasma 3,6 GHz pod 5G zostanie ogłoszone do końca wakacji.

Z początkiem lipca br. Krzysztof Dyl, który po odejściu Marcina Cichego został p.o. prezesa UKE zapowiedział, że trzeba powtórzyć analizę sytuacji na rynku przed ogłoszeniem nowego postępowania dot. pasma 3,6 GHz pod 5G, dlatego że pandemia wywróciła sytuację gospodarczą, co nie pozostaje bez wpływu na rynek telekomunikacyjny.

Aukcja jeszcze w 2020 roku?

Niedawno w komunikacie przekazanym Wirtualnemedia.pl Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że obecnie trwają konsultacje dotyczące ustalenia nowego terminu aukcji na częstotliwości 3,6 GHz przeznaczone do budowy sieci 5G w Polsce. Według resortu licytacja może zostać wznowiona niedługo po wakacjach.

Czytaj także: Jacek Oko zostanie nowym prezesem UKE

- Uważamy, że koniec pierwszego kwartału 2021 roku wydaje się być realnym terminem, do którego odpowiednie decyzje o przyznaniu częstotliwości powinny zostać wydane przez prezesa UKE - zapowiedziało MC.

Teraz w odpowiedzi na nasze pytania związane z dalszym losem aukcji na częstotliwości 5G własne stanowisko ujawnił także Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jest ono nieco bardziej wstrzemięźliwe od tego prezentowanego przez resort cyfryzacji.

- Ogłoszona 6 marca 2020 r. aukcja nie zostanie wznowiona, gdyż została unieważniona w zw. ze zmianą zapisów Prawa telekomunikacyjnego wprowadzonych ustawą z 14 maja 2020 r. o działaniach osłonowych o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875, dalej „ustawa z 14 maja 2020 r.”) - czytamy w przesłanym nam komunikacie. - W związku z czym konieczne będzie ogłoszenie nowej aukcji, po uprzednim przeprowadzeniu konsultacji publicznych. Decyzja dotycząca daty rozpoczęcia konsultacji publicznych dotyczących nowej dokumentacji aukcyjnej jeszcze nie zapadła. Decyzja zostanie podjęta przez Prezesa UKE, po opracowaniu i uzgodnieniu z Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa wymagań dotyczących bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej i usług oraz ostatecznym ustaleniu warunków przeprowadzenia aukcji (obecnie nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje odnośnie ewentualnych zmian w warunkach przeprowadzenia aukcji).

Regulator zaznacza, że ogłoszenie aukcji będzie możliwe po przeprowadzeniu konsultacji publicznych (min. 30 dni na zgłoszenie stanowisk i około 15 dni na analizę zgłoszonych stanowisk).

- W przypadku, gdy nie będzie wymagane przeprowadzenie ponownych konsultacji zostaną ogłoszone wyniki – wyjaśnia UKE. - Po ogłoszeniu wyników konsultacji Prezes UKE niezwłocznie ogłosi aukcję. Od dnia ogłoszenia aukcji zainteresowane podmioty będą miały minimum 45 dni na złożenie oferty wstępnej. Po upływie terminu na złożenie ofert wstępnych rozpocznie się I etap aukcji (ocena formalna ofert wstępnych). Następnie dla uczestników aukcji zakwalifikowanych do II etapu aukcji (licytacja) przeprowadzone zostaną aukcje próbne.

Urząd zapowiada, że po zakończeniu aukcji próbnych rozpocznie się właściwa licytacja. Czas trwania licytacji będzie zależał od działań podejmowanych przez uczestników aukcji w trakcie aukcji.

- Po spełnieniu się warunków zakończenia aukcji ogłoszone zostaną wyniki – zapewnia komunikat. - Ogłoszenie wyników aukcji zakończy procedurę selekcyjną i da Prezesowi UKE możliwość wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia rezerwacji częstotliwości. Czas trwania postępowania rezerwacyjnego jest trudny do oszacowania. Zakładając bezproblemowe przeprowadzenie postępowania oraz szybkie potwierdzenie przez Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa uzgodnionych wcześniej wymagań dotyczących bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej, postępowanie takie powinno być zakończone w około 45 dni przed wydaniem decyzji rezerwacyjnych.

UKE podkreśla, że obecnie robi wszystko, by jak najszybciej zorganizować nowe postępowanie i rozpocząć je jeszcze w 2020 r., co ma potwierdzać szybkie wydanie decyzji unieważniającej aukcję oraz rozpoczęcie z rynkiem dyskusji na temat wymagań dotyczących cyberbezpieczeństwa.

- Przed ogłoszeniem konsultacji kolejnej aukcji konieczne jest opracowanie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i integralności infrastruktury telekomunikacyjnej i usług, ustalonych przez Prezesa UKE z uwzględnieniem rekomendacji i wytycznych Europejskiej Agencji do spraw Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), oraz zaopiniowania ich przez  Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa. Jest to nowe wymaganie, które pojawiło się w ustawie z dnia 14 maja 2020 r. W dniu 21 lipca UKE wysłał do operatorów projekt takich wymagań. Termin na składanie stanowisk upłynął 31 lipca. Aktualnie trwa analiza stanowisk – informuje regulator.

Czytaj także: #hello5G dostępne także dla użytkowników Orange Flex

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE: Chcemy rozpocząć aukcję 5G jeszcze w 2020 roku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gogu
Przypominam, że pasmo 3,4 do 4,2 GHz jest satelitarnym pasmem rozsiewczym i przyznawanie jakichkolwiek częstotliwości z tego zakresu jest świadomym działaniem powodującym kolizję z już działającymi w tym zakresie systemami w tym z dosyłami do Kaliningradu inaczej mówiąc celowym zakłócaniem transmisji sat tylko po to aby przysłowiowy Janusz szybciej mógł obejrzeć debilny filmik.
Z cyklu sprzedajmy coś co już jest zajęte, a potem jakoś to będzie.
3 0
odpowiedź