SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: Konieczna regulacja rynku wymiany ruchu IP typu peering z siecią TPSA

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) ocenia, że konieczna jest regulacja rynku wymiany ruchu IP typu peering z siecią telekomunikacyjną Telekomunikacji Polskiej (TPSA) oraz krajowy rynek wymiany ruchu IP typu tranzyt, poinformował urząd na swojej stronie internetowej.

"Z roku na rok zwiększa się dostępność do internetu w Polsce, jednakże pod względem penetracji łączy szerokopasmowych oraz ich przepustowości Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród państw Unii Europejskiej. Najgorsza sytuacja jest terenach słabiej zurbanizowanych. Mamy do czynienia ze zjawiskiem 'podziału cyfrowego' kraju oraz z pogłębieniem różnic w rozwoju poszczególnych regionów. Jednym z powodów jest specyficzna i niekorzystna dla alternatywnych ISP (Internet Service Provider - dostawców usług dostępu do internetu) oraz użytkowników końcowych sytuacja na rynkach wymiany ruchu IP typu peering z siecią Telekomunikacji Polskiej oraz wymiany ruchu IP typu tranzyt na terytorium Polski" - poinformował UKE.

Po przeprowadzeniu analizy Urząd uznał, że problemy powoduje szereg działań TPSA, w związku z czym sytuacja na rynku wymaga interwencji regulacyjnej.

Niekorzystne działania TPSA, które wymienił urząd to m.in.: "odmowa darmowego peeringu z ISP będącymi jej konkurentami na detalicznym rynku dostępu szerokopasmowego, jednocześnie oferując darmowy peering wybranym niekonkurującym z TP ISP" a także "brak w ofercie TP samej usługi peeringu, przez co operator zasiedziały zmusza alternatywnych ISP do kupowania po zawyżonych cenach zestawów usług".

Dołącz do dyskusji: UKE: Konieczna regulacja rynku wymiany ruchu IP typu peering z siecią TPSA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl