SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: od początku 2013 roku nowe stawki MTR

Od 1 stycznia 2013 r. w rozliczeniach międzyoperatorskich zaczną obowiązywać obniżone stawki MTR. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj określiła obowiązki regulacyjne i nowe stawki rozliczeń hurtowych dla siedmiu operatorów telefonii komórkowej w zakresie usługi zakańczania połączeń głosowych.

UKE: od początku 2013 roku nowe stawki MTR

Decyzje podpisane przez prezes UKE dotyczą określenia znaczącej pozycji na rynku świadczenia usługi zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej, jak również nałożenia, utrzymania i zmiany obowiązków regulacyjnych dla operatorów Aero2, Centernet, Mobyland, P4, Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa oraz PTK Centertel.

Decyzje te wprowadzają nowe stawki za zakańczanie połączeń (MTR - Mobile Termination Rate) na jednolitym poziomie dla wszystkich sieci telefonii komórkowej. W pierwszej połowie 2013 r. operatorzy będą mogli stosować przejściową stawkę MTR w wysokości 8,26 gr za minutę połączenia głosowego, a od 1 lipca 2013 r. wejdą w życie docelowe stawki MTR na jednolitym dla wszystkich operatorów poziomie 4,29 gr za minutę, w oparciu o stworzony przez UKE model operatora efektywnego. W zależności od operatora sieci telefonii komórkowej docelowa obniżka stawek MTR w rozliczeniach hurtowych ma wynieść od 65% do 85%.

UKE podaje, że decyzje o wprowadzeniu nowych stawek MTR uzyskały akceptację Komisji Europejskiej. W komunikacie podkreślono także, że zawierają one rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że obowiązki regulacyjne i niższe stawki MTR powinny być wdrażane przez operatorów w drodze odpowiednich aneksów do umów międzyoperatorskich natychmiast po doręczeniu decyzji, bez konieczności dodatkowej ingerencji prezesa UKE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE: od początku 2013 roku nowe stawki MTR

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Świrosław Katyński
no to Play padnie
odpowiedź
User
kontestator
co było do wykazania, Streżyńska była nie na rękę dużym operatorom, a nowa Pani Prezes jest co widać po decyzjach :D
odpowiedź
User
Mariusz24
A jak w końcu będzie z połączeniami do Play z W3? Czy po 1 stycznia 2013r. cena za połączenie do Play nz z Orane będzie taka sama jak do Plusa? Czy nadal operatorzy będą mogli pobierać 75 gr za połączenie? Owszem według rozliczeń stawka zostanie zrównana, ale czy istnieją takie przepisy które zobligują operatorów z W3 do jest obniżenia do poziomu równego z innymi operatorami?
odpowiedź