SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: Operatorzy zmniejszają straty z powodu darmowego roamingu w UE. Pomogły dopłaty przyznane telekomom

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) w związku z wprowadzoną przez Unię Europejską zasadą Roaming Like At Home (RLAH) najwięksi polscy operatorzy komórkowi tracą coraz mniej pieniędzy. To wynik dopłat które mogą stosować dzięki zgodom udzielonym przez regulatora. Ze strony użytkowników największy wzrost w segmencie roamingu europejskiego wystąpił w wykorzystaniu danych internetowych.

Article

Nowe zasady dotyczące roamingu w ramach Unii Europejskiej zostały wprowadzone w połowie czerwca 2017r. Zastosowana wówczas reguła Roam Like At Home mówi o tym, ze użytkownik przebywający w jednym z krajów unijnych zapłaci za rozmowę do innego państwa UE tyle, ile u swojego krajowego operatora.

Nowe przepisy wprowadzone przez Unię od początku budziły opory ze strony polskich operatorów którzy argumentowali, że w wyniku RLAH poniosą dotkliwe straty. Mowa była o kwocie 308 mln zł w okresie 12 miesięcy od 2017 r.

Teraz UKE opublikował nowe dane obejmujące okres do końca 2018 r., z których wynika że sytuacja finansowa telekomów w związku z wprowadzeniem RLAH zaczyna się stabilizować.

UKE twierdzi, że od początku wprowadzenia nowych przepisów roamingowych do końca 2018 r. straty polskich operatorów wyniosły 297 mln.

UKE przyznaje, że wpływ na poprawę sytuacji operatorów miały zgody na dopłaty które zostały udzielone w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Praktycznie wszystkie sieci które wystąpiły o tego rodzaju ulgę otrzymały odpowiednie pozwolenia.

Według danych UKE dodatkowe opłaty objęły 12,6 proc. abonentów, z czego 10,4 proc. to użytkownicy usług pre-paid.
Największy odsetek dopłat stosowanych przez telekomy dotyczył przekroczenia limitu danych internetowych (20,7 proc.), z kolei najmniejszy był związany z nadużywaniem komunikacji SMS.

Raport UKE wskazuje też, że od początku wprowadzenia nowych zasad roamingowych największy wzrost korzystania wystąpił po stronie danych wymienianych przez użytkowników z internetem. W porównaniu z nimi sytuacja w przedziale rozmów międzynarodowych w ramach UE i wymienianych wiadomości SMS była dość stabilna.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE: Operatorzy zmniejszają straty z powodu darmowego roamingu w UE. Pomogły dopłaty przyznane telekomom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl