SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: Plus, Premium Mobile, nc+ i Virgin Mobile poniosły straty z powodu roamingu, operatorzy będą monitorowani

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał operatorom Virgin Mobile i nc+ zgodę na wprowadzenie dodatkowych opłat za połączenia w ramach roamingu na terenie Unii Europejskiej. W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Martin Stysiak, rzecznik UKE wyjaśnia motywy tej decyzji i zapowiada ścisły nadzór nad operatorami które otrzymały zgodę. - Wszelkie działania w ramach wydanej decyzji będą monitorowane przez UKE, a także Komisję Europejską. Jeżeli wykażemy, że marża będzie za wysoka, na operatora może zostać nałożona kara - zapowiada Stysiak.

Decyzja UKE dotycząca Virgin Mobile oraz nc+ została ujawniona w poniedziałek. Zgodnie z nią obaj wirtualni operatorzy mogą wprowadzić dodatkowe opłaty za połączenia realizowane w roamingu na terenie Unii Europejskiej.

Już wcześniej regulator wydał podobną zgodę w wypadku dwóch innych podmiotów – Polkomtela oraz Premium Mobile. To oznacza, że obecnie 4 operatorów otrzymało od regulatora zielone światło w sprawie podniesienia opłat roamingowych obowiązujących na terenie UE. Tymczasem we wrześniu br. wnioski do UKE w sprawie podniesienia opłat roamingowych złożyło w sumie 10 telekomów.

W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Martin Stysiak, rzecznik UKE wyjaśnia motywy którymi kierował się regulator wydając wspomniane decyzje oraz kreśli scenariusze dalszego postępowania wobec operatorów, którzy otrzymali zgody na podniesienie opłat roamingowych.

- Z analizy UKE wynika że Plus, Premium Mobile, nc+ oraz Virgin Mobile poniosły znaczące straty ze względu na wprowadzenie RLAH (Roaming Like At Home - przyp. red.) od 15 czerwca br. - tłumaczy Martin Stysiak. - W przypadku pozostałych podmiotów które złożyły wnioski decyzje zostaną podjęte w najbliższym czasie. UKE zezwoliło im na wprowadzenie dopłat na okres 12 miesięcy. Jeśli operator podjął decyzję o pobieraniu dodatkowych opłat w okresie kolejnych 12 miesięcy musi mieć na uwadze, aby wysokość przychodów z osiąganych dopłat nie przekroczyła wysokości wykazanej przez operatora, zweryfikowanej przez Prezesa UKE i wykazanej w decyzji wysokości marży. Wszelkie działania w ramach wydanej zgody będą monitorowane przez UKE, a także Komisję Europejską. Jeżeli wykażemy, że marża będzie za wysoka na operatora może zostać nałożona kara – zapowiada Stysiak.

Rzecznik UKE podkreśla, że operator ma pewnego rodzaju swobodę w implementacji dopłat (np. pay as you go, to znaczy do jednostek usług lub do pakietów, itp.) na poziomie sprzedaży, a nawet może zrezygnować z ich wprowadzenia.

- Stawki w pozwoleniach wydawanych aktualnie (na wysokość stawek rzutują także przepisy podlegające aktualizacji oraz zawierające harmonogramy) nie powinny przekraczać maksymalnych stawek wynikających z przepisów UE – zaznacza Stysiak i wylicza: - Za połączenie wykonane: 0,13 zł/min, za połączenie odbierane: 0,04 zł/min, za SMS: 0,04 zł/szt., za MMS: analogicznie jak transmisja danych lub SMS w zależności od modelu rozliczeń stosowanego przez operatora, za 1 MB danych: 0,032 zł do końca 2017 r. potem 0,025 zł.

Rzecznik UKE podkreśla, że regulator może zezwolić także na stosowanie wyższych stawek, ale tylko w przypadkach należycie uzasadnionych.

Dołącz do dyskusji: UKE: Plus, Premium Mobile, nc+ i Virgin Mobile poniosły straty z powodu roamingu, operatorzy będą monitorowani

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jakub
Bardzo mnie smuci, że Polski rząd działa na niekorzyść polskich podmiotów gospodarczych. Natomiast podziwiam Plusa za to, że mimo tego, nic nie zmienia i nie zamierza wprowadzić opłat za roaming. A miałby przecież do tego moralne prawo.
odpowiedź
User
Jacław
Fajne na pewno to, że Plus nie planuje wprowadzić opłat roamingowych. Mimo że przecież zgodnie z prawem - może to zrobić. Ale wiadomo, klienci najważniejsi.
odpowiedź
User
Volker
Dobrze że Plus obiecał, że nie przywróci opłaty za roaming. Akurat mi się szykuje wyjazd na tydzień więc nie chciałbym przykrych niespodzianek.
odpowiedź