SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE publikuje wskaźniki jakości usług telekomunikacyjnych

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wskaźniki jakości publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, dzięki którym konsumenci mogą porównać deklarowaną i faktyczną jakość usług u różnych operatorów. Zbiorcze zestawienie obejmuje dane pozyskane od 13 przedsiębiorców za pierwsze półrocze 2014 roku.

Article

Publikacja wskaźników to efekt podjętej w październiku 2012 roku przez UKE inicjatywy, skierowanej do podmiotów działających na rynku telekomunikacyjnym: przedsiębiorców telekomunikacyjnych, dostawców usług, izb gospodarczych, stowarzyszeń branżowych, środowisk naukowych, firm pomiarowych oraz zrzeszeń konsumenckich. Inicjatywa ta zaowocowała powstaniem "Memorandum w sprawie współpracy na rzecz podnoszenia jakości świadczonych dla użytkowników usług na rynku telekomunikacyjnym". Tym samym prezes UKE oraz sygnatariusze memorandum zobowiązali się wspólnie dążyć do przedstawiania konsumentom rzetelnych i porównywalnych informacji o wskaźnikach jakości świadczonych usług.

Wśród 15 podmiotów funkcjonujących na krajowym rynku telekomunikacyjnym, które dotychczas złożyły deklaracje udziału w memorandum, jest 13 przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którzy zobowiązali się cyklicznie - co pół roku - publikować porównywalne i zmierzone według wspólnie ustalonych kryteriów dane dla świadczonych usług.

Zestawienie zbiorcze dla wszystkich operatorów dostępne jest na stronie internetowej UKE w zakładce "Jakość usług", w artykule "Wskaźniki jakości usług telekomunikacyjnych za pierwsze półrocze 2014 r.".

W zestawieniu zostali uwzględnieni wszyscy przedsiębiorcy świadczący usługi telekomunikacyjne, którzy złożyli deklaracje o stosowaniu postanowień raportu końcowego z prac realizowanych w ramach memorandum z dnia 7 lutego 2014 roku. Zgodnie z jego zapisami, za pierwszy okres sprawozdawczy przedsiębiorcy przedstawili tylko wskaźniki administracyjne. Ponadto dwóch operatorów - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Orange Polska - przedstawiło również częściowe dane techniczne, mimo że będą one wymagane od wszystkich sygnatariuszy od września 2015 roku, gdy wykonane zostaną - na rzecz operatorów sieci mobilnych - pomiary jakości, tzw. drive testy (trwa proces wyłaniania przedsiębiorstwa mającego je wykonywać). Będą one polegać na jednoczesnym wykonywaniu pomiarów za pomocą ruchomych stacji pomiarowych zamontowanych w samochodach poruszających się po określonych krajowych trasach komunikacyjnych. Publikacja wskaźników technicznych dla tych sieci planowana jest za pierwsze półrocze 2015 roku. Przedsiębiorcy świadczący usługi w sieciach stacjonarnych zobowiązali się do przekazania wyników pomiarów technicznych wskaźników jakości w tym samym terminie.

Do stosowania zapisów raportu końcowego memorandum może w dowolnym momencie przystąpić każdy operator świadczący usługi telekomunikacyjne, składając stosowną deklarację do UKE i tym samym zobowiązując się do stosowania metod pomiaru/obliczania wskaźników jakości podanych w raporcie oraz publikowania informacji o tych wskaźnikach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE publikuje wskaźniki jakości usług telekomunikacyjnych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Apolonia
W najważniejszych kwestiach brak danych. Nie chcą się przyznać jak bardzo jest źle. UKE lepiej żeby się nie kompromitował publikując taki raport.
8 8
odpowiedź