SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE wyjaśnia jak rozpoznać drogi SMS (wideo)

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zaprezentował sposób na sprawdzenie wysokości opłaty za wysłanie wiadomości tekstowej. Może to okazać się pomocne przed podjęciem decyzji o udziale w konkursie czy loterii, w przypadku których wymagane jest oddanie głosu za pomocą SMS-a.

<!-- 0.5092s -->

Oddając głos w konkursie lub biorąc udział w loterii konieczne jest wysłanie SMS-a na numer specjalny. Jest to SMS o podwyższonej opłacie - tzw. SMS Premium Rate. W przypadku tego typu SMS-ów usługodawcą jest najczęściej firma organizująca konkurs lub świadcząca daną usługę w internecie, a operator jedynie realizuje inicjowane przez użytkownika połączenie.

Jednak nie wszyscy usługodawcy informują o kosztach SMS-ów i wykorzystują SMS-y Premium Rate do właściwych celów, np. mikropłatności.

UKE zaprezentował prosty sposób na sprawdzenie wysokości opłaty za wysłanie wiadomości tekstowej. W tym celu należy poprawnie odczytać dane zawarte w numerze SMS, na który zamierza się wysłać wiadomość.

Numery SMS Premium Rate bazują na pewnym schemacie. SMS-y wysyłane na numery rozpoczynające się od cyfry 7 kosztują mniej niż 10 zł, a o tym jaki będzie to koszt, informuje cyfra znajdująca się po siódemce. Oznacza ona dokładną wartość netto wysyłanej wiadomości SMS. Przykładowo numer zaczynający się od 72 oznacza, że koszt SMS-a wynosi 2 zł plus VAT.

Można także spotkać się z numerami SMS rozpoczynającymi się od cyfry 9. W tym przypadku usługa będzie kosztować ponad 10 zł. Cena, czyli koszt rzeczywisty SMS-a, to dwie cyfry po dziewiątce. Przykładowo numer zaczynający się od 925 oznacza, że koszt SMS-a wynosi 25 zł plus VAT.

UKE przypomina, że na każde żądanie abonenta dostawca publicznej usługi telekomunikacyjnej jest obowiązany do nieodpłatnego określenia progu kwotowego dla każdego okresu rozliczeniowego, po przekroczeniu którego jest on zobligowany do natychmiastowego poinformowania abonenta o przekroczeniu progu oraz zablokowania na żądanie abonenta możliwości wykonywania połączeń na numery o podwyższonej opłacie i odbierania połączeń z takich numerów, chyba że takie połączenia nie będą powodowały obowiązku zapłaty. Abonentom powinny być oferowane co najmniej 3 progi kwotowe: 35 zł, 100 zł oraz 200 zł.

Ponadto prawo obliguje przedsiębiorców telekomunikacyjnych do nieodpłatnego blokowania połączeń wychodzących na numery usług o podwyższonej opłacie oraz połączeń przychodzących z takich numerów, nieodpłatnego blokowania połączeń wychodzących na numery poszczególnych rodzajów usług o podwyższonej opłacie oraz nieodpłatnego blokowania połączeń przychodzących z takich numerów.

Przepisy prawa telekomunikacyjnego nakładają jeszcze jeden obowiązek na dostawców usług telekomunikacyjnych. Jest nim umożliwienie abonentowi określenia maksymalnej ceny za jednostkę rozliczeniową usługi albo ceny za połączenie i nieodpłatnego blokowania połączeń wychodzących na numery usług o podwyższonej opłacie, których cena przekracza cenę maksymalną, określoną przez abonenta.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE wyjaśnia jak rozpoznać drogi SMS (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl