SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: zadowalający poziom realizacji porozumienia przez TPSA

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ocenia, że realizacja przez Telekomunikację Polską (TPSA) porozumienia z regulatorem rynku jest "generalnie zadowalający", wynika z raportu podsumowującego dwa lata współpracy z operatorem. Zawarte przed dwoma laty porozumienie zapobiegło m.in. podziałowi operatora.

"Pomimo generalnie zadowalającego poziomu realizacji Porozumienia przez TP wciąż pozostają kwestie otwarte i problemy z egzekwowaniem od TP wykonania podjętych zobowiązań w kilku obszarach. W zdecydowanej większości problemy te wynikają z obstrukcyjnego działania TP" - czytamy w raporcie, który wymienia również liczne sukcesy w realizacji porozumienia.

Wśród wymienionych problemów znajdują się m.in.: konieczność opracowania nowego systemu KPI (wskaźników dotyczących jakości realizacji porozumienia), niezadowalający poziom jakości danych znajdujących się w aplikacji Check służącej do predykcji łącza pod usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu, oferowanie przez TP klientom biznesowym TP dla łączy dzierżawionych - za dodatkową opłatą - usługi pozwalającej na szybsze usuwanie uszkodzeń niż w ofercie hurtowej dla operatorów alternatywnych i kilka innych zagadnień.

UKE przeprowadziło też ankietę wśród alternatywnych operatorów, którzy wymieniają kolejne problemy, a wśród nich m.in. narzucanie przez TPSA operatorom niekorzystnej dla nich interpretacji postanowień ofert ramowych oraz nadal nie rozwiązaną kwestia dzierżawy włókien światłowodowych.

"Prezes UKE oczekuje więc dalszego wdrażania Porozumienia oraz niezwłocznego rozwiązania wszystkich problemów przedstawionych przez Prezesa UKE a także sygnalizowanych przez OA. Ponadto prezes UKE oczekuje, iż obecnie wdrażane przez TP nowe nieregulowane projekty, w tym 'Euro 2012' oraz 'Rainbow' nie spowodują zakłóceń realizacji celów porozumienia" - czytamy w raporcie.

"Niewątpliwym sukcesem jest wdrożenie zdecydowanej większość zobowiązań nałożonych na TP. Rozwiązania te stabilizują i usprawniają większość relacji
międzyoperatorskich. W wielu obszarach ostateczny pozytywny efekt osiągany jest w wyniku mozolnych negocjacji pomiędzy TP a prezesem UKE" - czytamy dalej w podsumowaniu. UKE podkreśla, że również operatorzy alternatywnie generalnie uważają, realizację porozumienia za sukces.

Wśród sukcesów realizacji porozumienia spółka wymienia inwestycje zrealizowane w jego ramach przez TPSA.

"W trakcie pierwszych 24 miesięcy obowiązywania porozumienia, TP wybudowała łącznie 683 933 łączy, w tym 100,7 tys. w tzw. białych plamach, czyli lokalizacjach, w których ze względu na rachunek ekonomiczny nie podjąłby się inwestycji żaden operator. Zdecydowana większość, dokładnie 93%, to łącza o przepływności powyzej 6 Mb/s" - informuje UKE.

Dołącz do dyskusji: UKE: zadowalający poziom realizacji porozumienia przez TPSA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl