SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE zdecyduje o skali obniżek stawek MTR w połowie 2010 roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zdecyduje w II połowie roku o parametrach planowanych obniżek stawek MTR (Mobile Termination Rates), wynika ze środowej wypowiedzi prezes UKE Anny Streżyńskiej.

UKE zdecyduje o skali obniżek stawek MTR w połowie 2010 roku

"W drugiej połowie roku podejmiemy decyzję co do wysokości stawek MTR, stopnia obniżki i daty obniżki" - powiedziała Streżyńska dziennikarzom. Przypomniała, że Polska przestała być liderem w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o najniższe stawki i obecnie jest na czwartym miejscu pod tym względem.

Od początku lipca 2009 stawki MTR wynoszą 16,77 groszy za minutę. Komisja Europejska zaleca obniżkę do 2-4 eurocentów za minutę do 2012 r. Streżyńska poinformowała, że studium bottom-up prowadzone przez urząd wskazuje, iż stawki powinny być obniżone do ok. 8 groszy.

"Podstawową decyzji o wysokości stawek będą jednak koszty operatorów" - poinformowała Streżyńska. Dodała, że UKE zamierza dokładnie zbadać raporty operatorów, ponieważ mają oni tendencję do podwyższania raportowanych kosztów hurtowych, m.in. przez włączanie w nie kosztów usługi detalicznych. Streżyńska zapowiedziała, że UKE weźmie pod uwagę również kryzys i jego wpływ na sytuację finansową operatorów. Z drugiej strony, z jej wypowiedzi wynika, że urząd nie zrezygnuje z obniżki, a zastanawia się nad jej skalą.

Streżyńska nie wykluczyła też, że urząd - szybciej niż zamierzał - będzie zmniejszał tzw. asymetrię stawek MTR dla sieci Play. Zależy to jednak głównie od modelu kosztowego, nad którym teraz pracuje P4 - operator sieci Play.

Asymetryczność stawek to narzędzie regulacyjne, które pozwala nowym graczom na sprawniejszą konkurencję z operatorami zasiedziałymi. Dzięki niej P4 płaci trójce dużych operatorów za zakończenie połączeń w ich sieci mniej, niż w sytuacji odwrotnej. Innym efektem tej sytuacji jest fakt, że dla abonentów sieci Era, Plus i Orange połączenia do sieci Play są droższe.

Według Streżyńskiej, dużym problem jest jednak dyskryminacja Playa przez innych operatorów. Choć mogą oni ze względu na koszty wprowadzić wyższe ceny na połączenia do Play, to - według szefowej UKE - uzyskują na nich wyższą marżę, niż na połączenia do innych operatorów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE zdecyduje o skali obniżek stawek MTR w połowie 2010 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl