SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ukraińcy w Polsce najchętniej korzystają z usług telekomu Play i banku PKO BP

43 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce korzysta z sieci telekomunikacyjnej Play. Najczęściej wybieranym bankiem z nad Wisły jest wśród naszych wschodnich sąsiadów PKO BP. 95 proc. Ukraińców zatrudnionych w Polsce legalnie ma polskie konto bankowe - pokazują dane firmy Selectivv, specjalizującej się w pozyskiwaniu, analizie i profilowaniu danych z urządzeń mobilnych.

fot. Flickr.comArticle

Selectivv na potrzeby swojej analizy przyjął, że „osoba z Ukrainy mieszkająca w Polsce” to taka, która posiada kartę SIM polskiego operatora, ale w telefonie ma ustawiony język rosyjski lub ukraiński oraz minimum raz w 2018 r. była na terenie Ukrainy i/lub zmieniła w tym czasie kartę SIM na operatora ukraińskiego.

Na podstawie powyższych specyfikacji, do badania wybrana została próba ponad 600 tys. użytkowników z 1,25 mln obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski i sprofilowanych w bazie Selectivv DMP.

Profil obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce

Większość osób z Ukrainy przebywających w Polsce nie ukończyła 50. roku życia. W wieku 21-30 lat jest 38 proc. Ukraińców i Ukrainek, a w wieku 31-40 lat – 29 proc. z nich. Mniej liczna jest populacja osób w wieku 41-50 lat i wynosi ok. 15 proc. Powyżej 51. roku życia jest zaledwie 7 proc. Ukraińców mieszkających w naszym kraju.

Największe skupiska osób pochodzenia ukraińskiego w Polsce to Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Lublin, Katowice i okręg górnośląski. W stolicy Ukraińcy najczęściej zamieszkują Pragę oraz Ursynów, a także dzielnicę Wesoła i podmiejski Sulejówek, gdzie znajdują się hotele pracownicze. W Trójmieście najchętniej wybierają gdański Wrzeszcz i Chełm, a od Gdyni wolą okoliczną Rumię.

Duże grupy obywateli Ukrainy mieszkają też na terenach sadowniczych, w regionie grójecko-wareckim, największym tego typu w kraju, oraz w okolicach Radomia.

Proporcja mężczyzn i kobiet wynosi 56 proc. do 44 proc. Panowie z Ukrainy przeważają w miastach do 100 tys. mieszkańców i w mniejszych miejscowościach, gdzie stanowią blisko 53 proc. wszystkich obywateli naszego wschodniego sąsiada.

Odwrócone proporcje płci występują natomiast w większych ośrodkach. Tutaj, na ponad 53 proc. Ukrainek przypada niecałe 47 proc. Ukraińców.

Najczęściej używane przez Ukraińców w Polsce aplikacje

Na podstawie danych z kanału mobile eksperci Selectivv szacują, że najczęściej używanymi aplikacjami bankowymi na smartfonach są te przygotowane przez PKO BP, następnie Pekao oraz mBank. Ponadto, szacuje się, że ok. 95 proc. Ukraińców zatrudnionych legalnie w naszym kraju posiada polskie konto bankowe.

Ukraińcy mieszkający w Polsce chętnie planują powiększenie rodziny, co specjaliści Selectivv wywnioskowali po sposobie konsumpcji aplikacji do planowania ciąży. W styczniu br. korzystało z nich 12 proc. Ukrainek mieszkających w Polsce, w porównaniu do 5 proc. rok wcześniej.

Oprócz polskich banków, Ukraińcy mieszkający w naszym kraju korzystają również z ofert polskich sieci telefonicznych.

Klienci polskich operatorów komórkowych z ustawionym językiem rosyjskim najczęściej wybierają sieci Play (40 proc.) i T-Mobile (37 proc.), a następnie Orange (13 proc.) oraz Plus/Cyfrowy Polsat (10 proc.).

Wśród osób z ustawionym w telefonie językiem ukraińskim, większą przewagę procentową nad pozostałymi operatorami odnotowała sieć Play (43 proc.). Z T-Mobile korzystało 36 proc. Ukraińców, z Orange 12 proc., natomiast Plus/Cyfrowy Polsat wybrało 9 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ukraińcy w Polsce najchętniej korzystają z usług telekomu Play i banku PKO BP

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
-
Wszystko to za sprawą "bardzo miłej" polityki wobec Ukraińców - m.in. dlatego, że mają strony internetowe po ukraińsku. Moim zdaniem takie firmy powinny otrzymać certyfikat w stylu "firma przyjazna Ukraińcom"
odpowiedź
User
s
Polska to nie Ukraina.
odpowiedź