SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Umorzenie opłat czynszowych trzeba opodatkować

Wartość umorzonych zaległości z tytułu opłat czynszowych stanowi dla podatnika przychód.

W związku z tym podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, co skutkuje koniecznością wykazania stosownej wartości w rocznym zeznaniu podatkowym.

Przyczyny umorzenia zobowiązania z opłat czynszowych takiej decyzji mogą być różne, aczkolwiek najczęściej wynikają one z trudnej sytuacji materialnej lub życiowej zadłużonego lokatora. Podatnik powinien jednak pamiętać, że może ono również wynikać z przedawnienia przeterminowanych długów.

Tak czy inaczej podatkowe skutki takiego zdarzenia są podobne, co zostało przedstawione w dwóch niezależnych  indywidualnych interpretacjach podatkowych – wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB1/415-348/09-2/AA) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBII/1/415-144/10/HK).

Wartość umorzenia jako przychód podatnika
Wartość umorzenia zaległości z tytułu opłat czynszowych stanowi dla podatnika ewidentne przysporzenie majątkowe, można zatem zaliczyć je do przychodów uzyskiwanych z innych źródeł. Wynika to wprost z artykułu 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego,  przychodami, oczywiście z pewnymi wyjątkami przewidzianymi w zapisie wspomnianego aktu prawnego, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Obowiązek podatkowy
W związku z powyższym, podatnik powinien pamiętać o tym, że z w związku z umorzeniem należności spółdzielni mieszkaniowej, zostaje on obciążony podatkiem z tytułu uzyskanego w ten sposób dochodu.
Ponadto, wspomniana kwota umorzenia musi zostać wykazana w zeznaniu rocznym, składanym do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia następnego roku podatkowego.

PIT-8C
Obowiązek podatkowy powstały po stronie lokatora, będącego dłużnikiem  spółdzielni mieszkaniowej nie jest jedyną konsekwencją wynikającą z umorzenia zaległości z tytułu umorzenia czynszu. 

Na podstawie art. 42a wspomnianej już  ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, jak również  jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń,  są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów.
Oznacza to, że w razie umorzenia zaległych należności pieniężnych z tytułu niezapłaconego czynszu, spółdzielnia jako płatnik podatku będzie obowiązana sporządzić dla każdego lokatora odrębnie stosowną informację podatkową. W praktyce dokonuje się tego na druku PIT-8C i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazuje wszystkim zainteresowanym podatnikom oraz do właściwych dla nich urzędów skarbowych.
 


Elżbieta Węcławik, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care

Dołącz do dyskusji: Umorzenie opłat czynszowych trzeba opodatkować

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl