SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unia Europejska chce lepiej chronić dzieci w internecie. Jest nowa strategia

Komisja Europejska przedstawiła plan nowej strategii na rzecz lepszego internetu dla dzieci (BIK+). Rozwiązanie ma zapewnić najmłodszym internautom bezpieczeństwo i najbardziej przyjazne środowisko online, które dla wielu dzieci, obok realu jest już codzienną rzeczywistością.

Fot.: Thomas Park/UnsplashFot.: Thomas Park/Unsplash

Mniej więcej jeden na trzech użytkowników internetu to dziecko, które korzysta z internetu w coraz młodszym wieku i za pomocą różnych urządzeń. Spędzają coraz więcej czasu w sieci, przeglądając media społecznościowe, grając w gry online i korzystając z aplikacji mobilnych. Często dzieje się to bez nadzoru dorosłych.

Internet oferuje wiele możliwości nauki, komunikacji, kreatywności i rozrywki, ale stwarza też pewne zagrożenia dla użytkowników szczególnie podatnych na zagrożenia, takich jak dzieci.

Lepsza ochrona dzieci

Ochronie dzieci w środowisku online służy obecnie na poziomie wspólnoty europejskiej strategia na rzecz lepszego internetu dla dzieci (BIK), wprowadzona w 2012 r. Komisja Europejska doszła jednak do wniosku, że od tamtej pory wiele się zmieniło pod względem technologicznym i w prawodawstwie UE. Dlatego teraz zapowiedziano plan opracowania nowej wersji strategii, która otrzymała skrót BIK+.

Według KE BIK+ uwzględnia wkład szerokiego spektrum opinii, przede wszystkim dzieci. Dzieci będą brały udział we wdrażaniu i monitorowaniu nowego rozwiązania.

Komisja zaznacza, że pragnie zapewnić młodym ludziom bezpieczne i stymulujące środowisko online podczas korzystania z nowych technologii i spędzania czasu w sieci. Sztuczna inteligencja, zwiększona łączność oraz rzeczywistość rozszerzona i wirtualna, spowodują istotną zmianę w sposobie, w jaki dzieci angażują się w życie społeczne i wchodzą z nim w interakcje.

Czytaj także: Komisja Europejska grozi i nakłada większą odpowiedzialność na firmy Big Tech

- Nasza wizja to usługi cyfrowe dostosowane do wieku, w których każde dziecko w Europie jest chronione, ma silną pozycję i jest szanowane w sieci, a nikt nie pozostaje w tyle – zapewnia KE w komunikacie

BIK+ proponuje działania oparte na trzech filarach:

  • Bezpieczne doświadczenia cyfrowe - ochrona dzieci przed szkodliwymi i nielegalnymi treściami, zachowaniami, kontaktami i zagrożeniami w środowisku online jako młodych konsumentów oraz poprawa ich samopoczucia w sieci dzięki bezpiecznemu, dostosowanemu do wieku środowisku cyfrowemu, tworzonemu z poszanowaniem najlepszych interesów dzieci
  • Wzmocnienie pozycji cyfrowej, aby wszystkie dzieci, także te znajdujące się w trudnej sytuacji, zdobyły umiejętności i kompetencje niezbędne do dokonywania właściwych wyborów i wyrażania się w środowisku online w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.
  • Aktywne uczestnictwo, z poszanowaniem dzieci poprzez umożliwienie im wypowiadania się na temat środowiska cyfrowego, z większą liczbą działań prowadzonych przez dzieci w celu promowania innowacyjnych i kreatywnych, bezpiecznych doświadczeń cyfrowych.

Komisja zapowiada, że w ramach nowej strategii BIK+ będzie proponować w przyszłości konkretne rozwiązania, na razie szczegóły ich dotyczące nie są bliżej znane.

Czytaj także: Szefowa KE zapowiada blokadę trzech rosyjskich nadawców i usług konsultingowych dla Rosji

 

Dołącz do dyskusji: Unia Europejska chce lepiej chronić dzieci w internecie. Jest nowa strategia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl