SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Unia Europejska powołuje fundusz VentureEU, zainwestuje ponad 2 mld euro w startupy

VentureEU to nazwa nowego projektu powołanego przez Europejski Fundusz Inwestycyjny oraz Komisję Europejską. W ramach inicjatywy będzie działać 6 firm typu venture capital, których zadaniem ma być inwestowanie w europejskie startupy z takich dziedzin jak technologie cyfrowe, segment medyczny czy sektor energetyki. Docelowo na ich rozwój VentureEU ma przeznaczyć 2,1 mld euro.

fot. Shutterstock.comArticle

VentureEU będzie głównym elementem przyjętej 3 lata temu przez UE strategii zakładającej zwiększenie konkurencyjności unijnej gospodarki na świecie, głównie w oparciu o nowe technologie i innowacje.

W komunikacie zapowiadającym uruchomienie VentureEU Carlos Moedas, unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji zaznaczył, że obecnie fundusze VC działające w obszarze wspólnoty dysponują na inwestycje kwotą 56 mln euro, podczas gdy te działające w USA mają w portfelach 156 mln euro. To przekłada się na mapę rozwoju startupów – w ub.r. w Europie działało 26 firm wycenianych na ponad miliard dol., podczas gdy w Stanach Zjednoczonych takich jednorożców było 109.

Według Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego oraz Komisji Europejskiej sytuację ma zmienić uruchomienie VentureEU. Jest to tak zwany fundusz funduszy, którego zadaniem będzie wspieranie europejskich startupów. W ramach struktur VentureEU będzie działać 6 osobnych funduszy VC, które na początek mają do dyspozycji kwotę 410 mln euro. W założeniach w kolejnych latach, dzięki pozyskaniu zewnętrznego kapitału ta pula ma się zwiększyć do 2,1 mld euro.

Według planów w efekcie uruchomienia projektu VentureEU wsparcie finansowe ma otrzymać ok. 1,5 tys. młodych innowacyjnych firm działających na obszarze Unii. W pierwszej kolejności do finansowania będą poszukiwane startupy działające w takich obszarach jak technologie cyfrowe, medycyna oraz energetyka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Unia Europejska powołuje fundusz VentureEU, zainwestuje ponad 2 mld euro w startupy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl