SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Unia Europejska przesłucha Sheryl Sandberg

Věra Jourová, unijna komisarz ds. sprawiedliwości i spraw konsumenckich będzie rozmawiać z Sheryl Sandberg o aferze z Cambridge Analytica. Komisja Europejska może wprowadzić odgórne przepisy zapewniające skuteczną walkę serwisów społecznościowych z mową nienawiści. Eurokomisarz zapowiedziała, że szczegółowe regulacje i groźba surowych sankcji powinny dotyczyć treści terrorystycznych oraz tych uderzających w dzieci.

Věra Jourová, unijna komisarz ds. sprawiedliwości i spraw konsumenckich Article

Plany ewentualnego wprowadzenia przepisów precyzujących walkę z hejtem w internecie, a szczególnie na platformach społecznościowych Věra Jourová ujawniła w rozmowie z dziennikiem „The Guardian”.

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości i spraw konsumenckich zapowiedziała, że jeszcze w tym tygodniu spotka się z Sheryl Sandberg, szefową Facebooka ds. operacyjnych. Głównym tematem rozmowy ma być skandal związany z przekazaniem przez Facebook danych internautów firmie Cambridge Analytica i kontrowersje wokół ochrony prywatności internautów, z czego m.in. tłumaczył się Mark Zuckerberg w trakcie przesłuchania przed Kongresem USA.

Jourová przyznała, że w trakcie spotkania z Sandberg poruszy także istotną sprawę mowy nienawiści, która wciąż jest bardzo aktualna w kontekście mediów społecznościowych i nie została skutecznie załatwiona.

- Zamierzam poruszyć problem sposobu postępowania z hejtem w internecie. Dla mnie oczywiste są dwie kwestie. Pierwsza to zastosowanie w walce z mową nienawiści unijnych regulacji, a druga to współpraca z serwisami społecznościowymi na gruncie ich dobrej woli – zapowiedziała Jourová.

Eurokomisarz przyznała, że do tej pory unijne instytucje w zbyt dużym stopniu polegały na zaufaniu do serwisów społecznościowych i wierzyły w ich zapowiedzi, że są zdeterminowane by skutecznie walczyć z mową nienawiści wśród użytkowników. Jednak zdaniem Jourovej okazuje się, że konieczne mogą być w tej sprawie uregulowania prawne na poziomie całej Unii.

Restrykcyjne przepisy dotyczące walki serwisów społecznościowych z hejtem wprowadził jesienią ub.r. rząd niemiecki. Brak reakcji na mowę nienawiści może tam zostać ukarany grzywną do 50 mln euro.

Jourová podkreśliła że nie wiadomo jeszcze czy projekt unijnych przepisów będzie podobnie restrykcyjny jak w wypadku niemieckich. Według niej konieczne jest wyważenie rozwiązań w taki sposób, by z jednej strony skutecznie chroniły użytkowników, z drugiej zaś nie nosiły znamion cenzury w sieci. Unijna komisarz stoi jednak mocno na stanowisku, że przepisy i związane z nimi sankcje powinny być szczególnie ostre w odniesieniu do treści o charakterze terrorystycznym, ekstremistycznym oraz wymierzonym w dzieci.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Unia Europejska przesłucha Sheryl Sandberg

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl