SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK nakłada 2,3 mln zł kary na Expectes za nieuczciwe pokazy handlowe

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na firmę Expectes ponad 2,3 mln zł kary za wprowadzanie konsumentów w błąd. Spółka zapraszała konsumentów na pokazy pod pretekstem udziału w akcji „Polska Przedsiębiorcom” i obiecywała prezenty za udział w spotkaniach. W rzeczywistości akcja nie istniała, a upominki nie były darmowe.

Article

Poznańska spółka Expectes organizuje pokazy handlowe, na których sprzedaje na nich sprzęt AGD oraz produkty wełniane. Dzwoniąc  do konsumentów, jej telemarketerzy podają się za przedstawicieli Fundacji Reklamy Społecznej i zapraszają na prezentację w ramach akcji „Polska przedsiębiorcom”, której celem jest ratowanie miejsc pracy.

- Spółka Expectes wprowadzała konsumentów w błąd i kusiła ich podarunkami, aby przyszli na pokaz i kupili oferowane tam produkty. Szczególnie rażący jest fakt, że w rozmowach z konsumentami telemarketerzy ukrywali prawdziwą tożsamość przedsiębiorcy i powoływali się na nieistniejącą fundację, co miało dodatkowo oddziaływać na emocje rozmówców – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zobacz: Operator Plusa musi zapłacić 18 mln zł kary za mylące reklamy

2,3 mln zł kary od UOKiK

Prezes UOKiK zakwestionował praktyki firmy i nałożył na nią karę w wysokości 2 342 230 zł.  UOKiK uznał, że firma wprowadzała w błąd konsumentów, informując ich o przyczynie zaproszenia na pokaz ("ratowanie miejsc pracy" przez Fundację Reklamy Społecznej) oraz o tym, że spotkanie i prezenty za udział w spotkaniu są finansowane przez sponsora (nie były).

Telemarketerzy Expectes wywoływali u konsumentów wrażenie, że już za sam udział w prezentacji każda para przychodząca na spotkanie dostanie ciśnieniowy ekspres do kawy, co nie było prawdą.

Zobacz: Po awarii transmisji Bayern-Barcelona na Polsat posypały się rekordowe skargi do UOKiK

W trakcie pokazu przedstawiciele spółki przeprowadzali także różne losowania "nagród" rzeczowych" wśród uczestników - noży, żelazka, maszynki do mięsa, wyciskarki. W rzeczywistości osoby wylosowane miały możliwość wyboru jednej z kilku kopert, a w wylosowanej kopercie były wyszczególnione artykuły eksponowane na prezentacji, ale warunkiem ich otrzymania był zakup jednego z oferowanych produktów. UOKiK ustalił, że wszystkie losowania mają fikcyjny charakter i stanowią jedynie
element prezentacji mający na celu zachęcenie konsumentów do zakupu prezentowanego sprzętu.

Prezes UOKiK w wydanej decyzji nakazał spółce natychmiast zaprzestać stosowania wszystkich opisanych wyżej zakwestionowanych praktyk.

Zobacz: UOKiK zarzuca OLX wprowadzanie użytkowników w błąd

Dołącz do dyskusji: UOKiK nakłada 2,3 mln zł kary na Expectes za nieuczciwe pokazy handlowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl