SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK: Obligacje Społeczne oferują pożyczki, mają natychmiast usunąć mylące treści

UOKiK nakazał spółce Obligacje Społeczne usunięcie z jej stron treści sugerujących, że oferta dotyczy obligacji i dodanie informacji o ryzyku - poinformował w środę Urząd. Jest to pierwsza decyzja tymczasowa ws. naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

fot. Shutterstock.comArticle

Od grudnia ubiegłego roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów w ramach postępowania wyjaśniającego badał działalność m.in. spółek: Obligacje Społeczne Prosta SA, KFG SA, KFG Leasing sp. z o.o. i Prius29 Sp. z o.o. Otrzymane w tej sprawie sygnały wskazywały, że pod nazwą „obligacje społeczne” firmy te mogą proponować konsumentom umowy o udzielenie na rzecz przedsiębiorcy pożyczek przeznaczonych na sfinansowanie zakupu lub leasingu samochodu do wykorzystania w usługach przewozowych. UOKiK badała, czy  spółki te mogą wprowadzać konsumentów w błąd.

Jak podkreślił w środowym komunikacie UOKiK, oferta spółki Obligacje Społeczne nie ma nic wspólnego z obligacjami i polega na tym, że konsumenci udzielają jej pożyczek. Wobec przedsiębiorcy toczy się postępowanie, a pod koniec stycznia br. zostało wydane ostrzeżenie konsumenckie.

Wydana przez UOKiK decyzja tymczasowa ma zapobiec poważnym i trudnym do usunięcia zagrożeniom dla zbiorowych interesów konsumentów - wskazano.

Zobacz: UOKiK prowadzi postępowanie dot. Amazon Prime i Prime Video

Obligacje Społeczne z zarzutami wprowadzania konsumentów w błąd

"Postawiłem spółce Obligacje Społeczne zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd co do swojej oferty oraz nieinformowania o ryzyku, które w mojej ocenie jest duże. W trakcie postępowania ustalono, że istnieje uzasadnione ryzyko, iż w efekcie takich działań konsumenci mogą stracić duże sumy pieniędzy. Decyzja tymczasowa ma temu zapobiec. Nakazałem w niej natychmiastową zmianę prezentacji oferty na stronie spółki, tak aby nie wprowadzała konsumentów w błąd" – poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w informacji.

Urząd przekazał, że spółka Obligacje Społeczne proponuje inwestycje polegające na tym, że konsumenci udzielą jej 10 tys. zł lub 100 tys. zł pożyczki. Oprocentowanie zależy m.in. od długości trwania umowy i ma wynosić od 6 do 12 proc. rocznie. Przedstawiając ofertę na swojej stronie i na Facebooku, przedsiębiorca używał takich pojęć jak obligacje, obligacje społeczne, Umowa Obligacji Społecznych, emisja, emitent, seria. O tym, że chodzi o udzielenie zwykłej pożyczki, która nie ma nic wspólnego z papierami wartościowymi, konsument mógł się dowiedzieć dopiero przy podpisywaniu umowy.

Zobacz: Kubenz, Recman i Dastan Logistics dostały 2,1 mln zł kary od UOKiK za fałszowanie składu odzieży

Ponadto - zaznaczył UOKiK - spółka prezentując swoją ofertę pomijała informację o ryzyku związanym z inwestycją, zapewniała natomiast, że np. „poza gwarantowanym zyskiem, każda transakcja jest zabezpieczona”. Tymczasem w momencie podpisywania umowy udzielana przez konsumenta pożyczka nie jest w żaden sposób zabezpieczona. Docelowo zabezpieczeniem ma być 1/3 udziału w samochodzie należącym do odrębnej spółki Prius 29. Konsument nie ma jednak prawnej możliwości domagania się od niej zawarcia umowy zastawu, a sama spółka nie może być uznana za podmiot dający rękojmię wypłacalności.

"Praktyka może być szczególnie niebezpieczna dla konsumentów, ponieważ przedsiębiorca odwołuje się do znanych i cieszących się społecznym zaufaniem pojęć z rynku finansowego. Obligacje skarbowe to produkty kojarzące się z bezpieczeństwem, inwestowaniem dającym gwarantowany zwrot. Z kolei obligacje społeczne (social impact bonds) to innowacyjny instrument, który umożliwia finansowanie usług publicznych we współpracy inwestora prywatnego np. z samorządem. Z tego typu produktem w tym przypadku również nie mamy do czynienia. Spółka wykorzystuje jednak te skojarzenia, aby skłonić konsumentów do udzielenia jej pożyczek" - wyjaśnił Chróstny.

Zobacz: UPC Polska przegrał w sądzie z UOKiK, musi zwrócić klientom koszty podwyżki ceny internetu

Pierwsza decyzja tymczasowa UOKiK w sprawie ochrony konsumentów.

W postępowaniu wobec spółki Obligacje Społeczne prezes UOKiK po raz pierwszy wydał decyzję tymczasową w sprawach ochrony konsumentów. Jak wyjaśniono, jest to mechanizm stosowany w wyjątkowych sytuacjach.

Umożliwia szybką reakcję na praktyki zagrażające zbiorowym interesom konsumentów, jeśli okaże się, że ich skutki mogą być poważne i trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia. W takiej sytuacji na mocy decyzji tymczasowej prezes UOKiK może zobowiązać przedsiębiorcę do zaniechania określonych działań.

Decyzja tymczasowa jest wydawana na określony czas, nie dłuższy jednak niż do wydania decyzji kończącej postępowanie. Ta wobec spółki Obligacje Społeczne ma obowiązywać maksymalnie do 19 czerwca br. Przedsiębiorca może się od niej odwołać, ale nie wstrzymuje to wykonania decyzji. Prezes Urzędu może nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości stanowiącej równowartość do 10 tys. euro za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu decyzji - podano.

Dołącz do dyskusji: UOKiK: Obligacje Społeczne oferują pożyczki, mają natychmiast usunąć mylące treści

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl