SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK prowadzi postępowanie dot. Amazon Prime i Prime Video

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi dwa postępowania wobec Allegro, antymonopolowe i wyjaśniające - poinformowali przedstawiciele UOKiK w środę na posiedzeniu sejmowej podkomisji. Zaznaczył, że Urząd prowadzi też postępowanie w sprawie usług Amazon Prime i Amazon Prime Video oferowanych przez Amazon.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKArticle

W środę odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisji stałej do spraw przeciwdziałania praktykom monopolistycznym oraz ochrony praw konsumenta poświęcone informacji o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym na rynku e-commerce, w tym w szczególności o zapobieganiu nieuczciwej konkurencji przez platformy zarządzane przez podmioty spoza Unii Europejskiej.

Według prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego, Urząd podejmuje w tej kwestii działania na kilku polach: angażuje się w proces legislacyjny, zarówno w Polsce, jak i UE, a także prowadzi postępowania oraz działania edukacyjne.

Chróstny zaznaczył przy tym, że według badań tylko co dziesiąty polski konsument decyduje się dokonać zakupów z krajów trzecich, spoza UE. Poinformował, że Urząd prowadzi postępowania m.in. wobec Allegro, Vinted, Amazona czy Apple'a.

Jak mówili przedstawiciele UOKiK, "Allegro jest takim graczem, który z uwagi na swoją pozycję rynkową budzi najwięcej emocji u przedsiębiorców, w związku z czym prowadzone jest postępowanie antymonopolowe, już bardzo zaawansowane i postępowanie wyjaśniające".

"Postępowanie antymonopolowe dotyczy preferencji własnego sklepu Allegro, a w postępowaniu wyjaśniającym w tej chwili mamy wiele wątków, z związku z tym, że przedsiębiorcy zdążyli się skarżyć na relatywnie szeroki zbiór praktyk Allegro. (...) Zakładamy, że w ciągu kilku miesięcy postępowanie antymonopolowe uda się nam zamknąć, co do postępowania wyjaśniającego to takich deklaracji na razie nie chciałbym składać" - mówił przedstawiciel Urzędu.

Urząd - jak poinformowano na posiedzeniu podkomisji - prowadzi także m.in. postępowanie wyjaśniające dotyczące reklamy na urządzeniach elektronicznych marki Apple. Postępowanie, ze względu na to, że reklamy pojawiają się w języku polskim, prowadzone jest przez UOKiK, jednak sprawą interesuje się także Komisja Europejska i inni regulatorzy europejscy.

W grudniu ub.r. podano, że prezes UOKiK podjął postępowanie wyjaśniające w sprawie nowych zasad prywatności i przetwarzania danych osobowych w systemie operacyjnym iOS działającym na iPhone’ach, iPadach i smart TV. Zapowiedziano, że regulator sprawdzi, czy nowe zasady mogą służyć promocji własnej usługi reklamowej Apple.

Według UOKiK, większość skarg konsumenckich w tej dziedzinie dotyczy albo dużych platform krajowych, albo platform z siedzibą na terenie UE, jak OLX, Amazon czy Vinted. Dotyczą one m.in. zmian warunków umowy, informowania o płatnych usługach, rzetelności opinii o towarach i usługach.

UOKiK prowadzi postępowania dot. Vinted i Amazona

Przedstawiciele Urzędu mówili, że jeśli chodzi o litewską firmę Vinted, to w postępowaniu badane są wątki informacyjne, rzetelność zwrotów dla konsumentów, gdy transakcja nie przebiegła pozytywnie, w odniesieniu do Amazona badane są kwestie stricte konsumenckie, w tym procedura zawierania umowy, odstępowania od umowy. "Tam widzimy nie wszystko do końca jest zgodne z przepisami konsumenckimi. W drugim postępowaniu badana jest kwestia dodatkowych usług, które są oferowane konsumentom. To jest usługa Amazon Prime i Amazon Prime Video" - powiedział przedstawiciel Urzędu.

Jak dodał, w przygotowaniu są kolejne postępowania, m.in. wobec "dużego operatora turystycznego", dotyczące m.in. rzetelności przygotowania informacji marketingowych.

O podjęciu postępowania dotyczącego Vinted UOKiK informował w październiku ub.r. Podał, że zarzuty dotyczą braku ważnych informacji dla konsumentów, dzięki którym mogliby oni uniknąć niekorzystnych dla siebie finansowo decyzji. Firmie grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Wcześniej nie przekazywano żadnych informacji o postępowaniu dotyczącym Amazona. Amerykański koncern udostępnił swoją platformę w Polsce wiosną ub.r., a w połowie października zaczął oferować usługę subskrypcyjną Amazon Prime, obejmującą m.in. nielimitowane dostawy zakupów i dostęp do platformy Amazon Prime Video z serialami i filmami.

W ocenie UOKiK, platformy spoza rynku unijnego nie są objęte wszystkimi wymogami dotyczącym ochrony konsumentów i ten poziom ochrony bywa niższy niż w wypadku firm z tego rynku, jednak w ramach UE prowadzone są działania legislacyjne, które mają skłonić największe firmy technologiczne z krajów trzecich do otwarcia przedstawicielstw w Unii.

Dołącz do dyskusji: UOKiK prowadzi postępowanie dot. Amazon Prime i Prime Video

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Realnym łokiem
Amazona nie tkną, nawet piórkiem.
Podobnie Apple, reszta może mieć kłopoty mniejsze lub większe ale może mieć to nie ta liga co JuEsej.
odpowiedź
User
jacek
oby amazon dojechali, tak syfiastego sklepu dawno nie widziałem.
odpowiedź
User
Dobrze!
To jest najsprawniejszy urząd antymonopolowy obecnie w Europie. Dobrze.
odpowiedź