SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK przedłuża badanie transakcji przejęcia sklepów Tesco przez Kaufland. Koncentracja może mieć negatywny wpływ na konkurencję

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu trzy postępowania w sprawie przejęcia sklepów Tesco przez Kaufland Polska Markety. Sprawa dotyczy lokalizacji w Lublinie, Wrocławiu i Warszawie. Zdaniem UOKiK, w sprawach tych konieczne jest przeprowadzenie badania rynku.

Jak podaje UOKiK w komunikacie, postępowania dotyczą przejęcia przez Kaufland Polska Markety części mienia spółek Snowfinch, Zodiac oraz Tesco. W wyniku koncentracji Kaufland ma nabyć prawa do trzech powierzchni handlowych aktualnie użytkowanych przez Tesco Polska.

Sprawa dotyczy sklepów w Lublinie przy ul. Orkana 4 , Wrocławiu przy ul. Długiej 37/47 i Warszawie przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 41.

Według zgłaszającego szacunkowe, łączne udziały uczestników transakcji na poszczególnych rynkach wynoszą od ok. 20 proc. do ponad 30 proc. Prezes UOKiK, by zweryfikować te informacje, musi dokonać badania rynku.

- Ponadto nie istnieją wiarygodne publicznie dostępne dane dotyczące poszczególnych rynków, na których działają uczestnicy koncentracji - wielkość rynków, udział uczestników koncentracji i ich konkurentów. Bez tych danych UOKiK nie może ocenić tej transakcji  - podał urząd w komunikacie.

Drugi etap postępowania - co może zrobić UOKiK?

Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia. Na tym etapie spółka może również wycofać wniosek.  Zgodnie z prawem antymonopolowym, UOKiK w takiej sytuacji obligatoryjnie umorzy prowadzone postępowanie, a zgłoszona koncentracja nie dojdzie do skutku.

Kaufland należy do międzynarodowej Grupy Schwarz, która zajmuje się handlem detalicznym artykułami spożywczymi i przemysłowymi. W Polsce posiada własne sieci Kaufland i Lidl.

Snowfinch należy do Grupy 4fi, która inwestuje w nieruchomości, akcje i obligacje oraz venture capital. Zodiac należy do Grupy Origami, która skupia się na nabywaniu aktywów prywatnych obciążonych długiem lub procesami sądowymi.

Dołącz do dyskusji: UOKiK przedłuża badanie transakcji przejęcia sklepów Tesco przez Kaufland. Koncentracja może mieć negatywny wpływ na konkurencję

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl