SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

URTiP: Konsultacje modelu kalkulacji kosztów

Na stronach internetowych Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty zostało opublikowane zaproszenie do konsultacji modelu kalkulacji kosztów świadczenia usługi połączenia sieci w trybie kolokacji, łącza dedykowanego i połączenia liniowego.

Celem konsultacji jest przedstawienie sposobu kalkulacji oraz wysokości kosztów uruchomienia i utrzymania punktów styku w trybie kolokacji, połączenia liniowego i łącza dedykowanego w modelu bottom-up oraz poznanie opinii środowiska telekomunikacyjnego w tym zakresie.

Model bottom-up został zbudowany przez konsultantów firmy Andersen Business Consulting i bazuje na danych uzyskanych od operatorów, o których dostarczenie operatorzy zostali poproszeni. Operatorami, których dane posłużyły do budowy modelu byli: Telekomunikacja Polska, Dialog, Netia, Multimedia, Telefonia Pilicka.

Zapotrzebowanie na informacje zostało przedstawione w formie kwestionariuszy. Przed ich wypełnieniem zostały zorganizowane spotkania zespołu projektowego z odpowiednimi osobami ze strony każdego zaangażowanego operatora. Celem tych spotkań było wyjaśnienie sposobu wypełnienia kwestionariuszy w celu otrzymania jak najbardziej spójnych i wiarygodnych danych.

Głównym celem modelu jest wyznaczenie kosztów świadczenia usługi połączenia sieci w trybach kolokacji, połączenia liniowego i łącza dedykowanego w oparciu o koszty operatora efektywnego. Wyniki modelu mają posłużyć jako baza porównawcza do rynkowych ofert połączenia sieci.

Dokument konsultacyjny ma na celu poznanie opinii środowiska telekomunikacyjnego w kwestii zastosowanej metodologii oraz założeń wykorzystanych do wyznaczenia ostatecznych kosztów świadczenia poszczególnych usług. Wszystkie uwagi zostaną przeanalizowane w kontekście budowanego modelu. Zatem opinie operatorów są istotne, i mogą mieć wpływ na ostateczny kształt modelu, który w przyszłości może posłużyć do zwiększenia konkurencyjności na rynku połączenia sieci - czytamy  w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: URTiP: Konsultacje modelu kalkulacji kosztów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl