SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uruchomiono lokalny multipleks DAB+ w Trójmieście

W Gdańsku uruchomiono lokalny multipleks radia cyfrowego w technologii DAB+. To kolejne miasto po Warszawie i Wrocławiu, gdzie na MUX będzie można słuchać radia w cyfrowej jakości. Wdrożenie będzie okazją do przetestowania działania systemu DABCAST w modelu SFN. Za obsługę transmisji odpowiada operator radiodyfuzyjny BCAST.

fot. Shutterstock.comArticle

Operator BCAST wdraża testowe emisje DAB+ (cyfrowego radia) w polskich miastach – pierwszym z nich była Warszawa (sygnał pojawił się tam z początkiem sierpnia 2018 roku), kolejnym Wrocław, a pod koniec kwietnia uruchomiono lokalny multipleks dla mieszkańców Gdańska i okolic.

Rozpoczęcie testowej emisji DAB+ w Gdańsku różni się od tych w poprzednich miastach ze względu na to, że sygnał radiowy będzie w nim nadawany z dwóch różnych lokalizacji.

- Celem tego wdrożenia jest m.in. sprawdzenie działania systemu DABCAST, w sytuacji, w której emisja prowadzona jest w trybie jednoczęstotliwościowym SFN (czyli Single Frequency Network). Dlatego też w Gdańsku będziemy nadawać z dwóch obiektów – Zieleniaka przy ul. Wały Piastowskie oraz wieży Orange, przy ul. Piecewskiej - tłumaczy Maciej Lipiński z BCAST.

Zastosowanie SFN oraz planowana moc ERP z obu nadajników dochodząca do 1 kW powinna zapewnić zadowalające pokrycie miasta sygnałem DAB+. Pierwszy obiekt uruchomiony został na koniec kwietnia, drugi zostanie „dołączony” na przełomie maja i czerwca. Na tworzonym przez firmę multipleksie słuchacze już teraz mają możliwość odebrać zarówno ponadregionalne stacje - MUZO.FM i Radio Maryja, a także lokalne Radio Kaszëbë, warszawskie Radio Kolor. Sygnał dostępny jest na kanale 5D (częstotliwość środkowa 180,064 MHz).

Korzystanie z cyfrowego radia jest możliwe dzięki platformie umożliwiająca tworzenie multipleksu „w chmurze” i oferowanie rozgłośni w technologii DAB+ jako usługi. W ramach współpracy z operatorem nadawcy - po uzyskaniu zgód koncesyjnych i administracyjnych - otrzymują wirtualne studio do tworzenia i zarządzania treściami radiowymi. Strumienie ze studia zostają przekazane do chmury, gdzie dane od różnych nadawców są przygotowywane i formowane. Dystrybucja sygnału multipleksu do obiektu nadawczego odbywa się w otwartym internecie. To możliwe dzięki opracowaniu protokołu transmisji IP. Po końcowej obróbce w nadajniku dane są przekazywane - poprzez anteny - do słuchaczy.

Uruchomienie multipleksu w Gdańsku jest ostatnim z serii zapowiedzianych wdrożeń. Firma prowadzi negocjacje z partnerami i instytucjami w celu dalszej współpracy z innymi nadawcami, zarówno w Polsce, jak i za granicą. BCAST to operator radiodyfuzyjny w Polsce, specjalizujący się w przesyle sygnału FM, DAB+ i DVB-T.

Dołącz do dyskusji: Uruchomiono lokalny multipleks DAB+ w Trójmieście

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abc
Super....czekam jeszcze na więcej stacji w DAB + w Gdańsku.
odpowiedź
User
Skinny Pelembe
Super,że w Trojmiescie jest nadajnik dab+, Gratulacje i zabieram moje cyfrowe radio na wakacje ze sobą zatem :) Może pojawi sie w tym multipleksie te z wrocławskie radio RAM? Pasowało by super na plaże:)
odpowiedź
User
Rafi
I tak trzymać. W Bielsku-Białej też jest cyfrowy multiplex Dab +. Mam nadzieję że w końcu będzie coraz większy wybór stacji.
odpowiedź