SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Użytkownicy odtwarzaczy MP3 ryzykują utratę słuchu

Ponad 2/3 młodych ludzi regularnie używających odtwarzaczy MP3 grozi przedwczesne uszkodzenie słuchu z powodu zbyt dużego poziomu głośności słuchanych piosenek.

Jak informuje serwis BBC News, powołując się na badanie organizacji Royal National Institute for Deaf People (RNID), 72 na 110 przebadanych użytkowników odtwarzaczy MP3 słuchało dźwięków na poziomie powyżej 85 decybeli.

Według organizacji jest to odpowiednik dla hałasu jaki wytwarza głośny dzwonek budzika znajdujący się w bliskości uszu człowieka. Według Światowej Organizacji Zdrowia ciągłe słuchanie dźwięków przez słuchawki na poziomie powyżej 85 decybeli przez godzinę może prowadzić do uszkodzenia słuchu.

Z badania RNID wynika, że prawie połowa młodych ludzi korzystających z odtwarzaczy MP3 słucha za ich pomocą muzyki przez ponad godzinę dziennie, a 1/4 nawet powyżej 21 godzin tygodniowo. 58 procent respondentów nie było świadomych wynikającego z tego ryzyka dla ich zdrowia, a 79 procent nigdy nie widziało ostrzeżeń o poziomie hałasu na opakowaniach "empetrójek".

RNID oskarżyła producentów o nie umieszczanie tego typu ostrzeżeń, a użytkownikom odtwarzaczy MP3 zaleciła zakup specjalnych filtrów do słuchawek, które eliminują hałasy w tle i zmniejszają potrzebę zwiększania głośności słuchanej muzyki.

źródło: BBC News

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Użytkownicy odtwarzaczy MP3 ryzykują utratę słuchu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl