SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W połowie 2021 r. wejdzie VAT e-commerce, który dotyczy przesyłek o niskiej wartości

W przypadku zmian w podatku od towarów i usług, w 2021 r. najpierw w życie wejdzie pakiet przewidujący m.in. uproszczenia w podatku, tzw. SLIM VAT, a w połowie przyszłego roku pakiet VAT dla e-commerce, który dotyczy przesyłek o niskiej wartości.

1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca pakiet tzw. SLIM VAT (Simple Local And Modern VAT). Zawiera ona rozwiązania upraszczające rozliczenia o charakterze doprecyzowującym i uzupełniającym w stosunku do niektórych konstrukcji prawnych w podatku od towarów i usług.

Uproszczeniu rozliczeń ma służyć m.in. wydłużenie terminu na wywóz towarów, od którego zależy możliwość zachowania stawki 0 proc. przy opodatkowaniu zaliczek z tytułu eksportu towarów. Poza tym wydłużony ma zostać termin na odliczenie podatku naliczonego, stworzona zostanie możliwość przeliczania przez podatnika kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania określonych w walucie obcej zgodnie z zasadami przeliczania przychodu wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym.

Poza tym nowela wprowadza możliwość odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży. Podwyższono też limit dla prezentów o małej wartości do 20 zł. Zmiana obejmuje także zasady dokonywania korekt zwiększających lub zmniejszających podstawę opodatkowania.

Wśród zmian, których celem jest doprecyzowanie i uzupełnienie przepisów ustawy, znalazły się regulacje dotyczące instytucji Wiążącej Informacji Stawkowej; przełożenie symboli PKWiU 2008 na symbole PKWiU 2015 czy zmiany przepisów w sprawie tzw. białej listy podatników. Inne zmieniane przepisy obejmują tzw. mechanizm podzielonej płatności, dodatkowe zobowiązanie podatkowe czy definicję rolnika ryczałtowego.

W nowelizacji znalazły się także przepisy dotyczące systemu zwrotu podatku podróżnym (TAX FREE) - wprowadzono elektroniczny obieg dokumentów TAX FREE oraz elektroniczne potwierdzania wywozu towarów, co wiązało się także z modyfikacją przepisów dotyczących obowiązków sprzedawców.

Nowelizacja obejmuje także przepisy Prawa bankowego oraz ustawy o akcyzie. W tym pierwszym przypadku zmiany mają charakter dostosowawczy, natomiast jeśli chodzi o akcyzę, ich istotą jest przedłużenie do 31 grudnia 2022 r. zwolnienia od akcyzy samochodów osobowych stanowiących pojazd hybrydowy.

VAT dla e-commerce

Z kolei od 1 lipca 2021 r. mają wejść w życie przepisy unijnego pakietu VAT dla e-commerce, który dotyczy transakcji międzynarodowych z udziałem konsumentów. Zmiana oznacza m.in., że operatorzy pocztowi w UE będą jednocześnie pełnić funkcję podmiotu, który zgłasza towary – w procedurze celnej importowej – umieszczone w przesyłkach pocztowych, a kupione poza Unią Europejską. Podatek będzie nakładany na wszystkie towary, nawet te o niskiej wartości.

Niezależnie od wartości, przesyłki takie będą podlegały VAT, a powyżej wartości 150 euro także należnościom celnym. Jak zapowiada MF, zasadniczą zmianą w przypadku Polski będzie też wprowadzenie obsługi tego importu tylko w drodze zgłoszeń elektronicznych i danych elektronicznych przekazywanych przez operatorów kurierskich bądź Pocztę Polską.

Dołącz do dyskusji: W połowie 2021 r. wejdzie VAT e-commerce, który dotyczy przesyłek o niskiej wartości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl