SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej kanałów telewizyjnych w Viaplay

Platforma streamingowa Viaplay usunęła z oferty m.in. w Polsce kanał telewizyjny TV1000 Russkoe Kino, emitujący rosyjskie i radzieckie filmy. W ten sposób NENT Group wyraża protest wobec ataku Rosji na Ukrainę i dołącza do wielu operatorów, którzy usunęli stacje z rosyjskimi treściami.

Po usunięciu stacji z rosyjskimi filmami liczba kanałów linearnych w Viaplay zmniejszyła się z 5 do 4. Obecnie są dostępne: Epic Drama, Polsat Viasat Explore, Polsat Viasat History i Polsat Viasat Nature.  Należąca do NENT Group platforma stawia na transmisje sportowe (m.in. Bundesliga, jeszcze w tym roku Premier League) wideo na żądanie (filmy, seriale i programy rozrywkowe, takie jak polska edycja „Fort Boyard”), dlatego raczej nie będzie rozszerzać oferty o inne kanały telewizyjne.

Zobacz także: Rosyjskie kanały znikają z całego świata. Co pokazują?

Viaplay wywodzi się od Viasat

Obecne w ofercie Viaplay stacje zostały uruchomione przez Modern Times Group (MTG). W 2013 roku rozpoczęły współpracę z Polsatem (stąd nazwa odwołująca się do tego nadawcy). W 2016 roku spółka MTG World zmieniła się w Viasat World, aby podkreślić rolę jako niezależnego dostawcy treści. Właściciel Viaplay, Nordic Entertainment Group (NENT Group) powstał w 2019 roku, w wyniku podziału MTG. Marka bardziej oddaje erę streamingową niż Viasat, kojarzącą się z telewizją satelitarną. W 2020 roku doszło do zmian nazw skandynawskich kanałów związanych NENT Group. Stacje Viasat Sport zastąpiły V Sport.

Kanał z rosyjskimi filmami nadaje od 16 lat

TV1000 Russkoe Kino został uruchomiony jeszcze przez Viasat w 2005 roku. Trafił do krajów bałtyckich, Rosji, Ukrainy i innych byłych republik radzieckich. W 2015 roku próbował wejść na polski rynek, ale nie spotkał się z dużym zainteresowaniem operatorów płatnej telewizji. W przeszłości była związana z ITI Neovision, właścicielem platformy cyfrowej n, która w latach 2006-2012 nadawała w języku polskim kanał Wojna i pokój z rosyjskimi i radzieckimi filmami. Emisję zakończono przed fuzją z Cyfrą+.

Niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zakazała emisji w polskich sieciach kablowych i na platformach cyfrowych kanałów: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Rossija 24. Zniknęły one z list programów operatorów.

Wcześniej Pasjatv, firma zajmująca się dystrybucją kanałów telewizyjnych podpisała nową umowę z Pierwyj kanał (Channel One Russia). Oferuje 11 stacji telewizyjnych związanych z rosyjskim nadawcą. Firma z Gliwic odpowiada za dystrybucję w sieciach kablowych, platformach satelitarnych i ofertach IPTV kanałów należących do rodziny Channel One Russia. To ogólnotematyczny Channel One Russia Worldwide, filmowe Dom Kino, Dom Kino Premium, dokumentalno-historyczny Vremya, muzyczny Muzika Pervogo, dziecięcy Carousel International, kulinarny Telecafe, familijny O!, lifestyle'owy Bober, podróżniczy Poekhali! i poświęcony wojnie Pobeda.

- W związku  z trudną sytuacją polityczną oraz decyzją KRRiT o wykreśleniu z rejestru programów informacyjnych rosyjskich jesteśmy zmuszeni do zaprzestania dystrybucji kanału Russia Today, Russia Today Documentary do czasu ustabilizowania się sytuacji politycznej na świecie. Pasjatv zajmuje się przede wszystkim sprzedażą kanałów telewizyjnych z całego świata . Nie zajmujemy się kwestią polityki. Oczywiście zdaję sobie sprawę z powagi sytuacji i muszę przyjąć zalecenia jakie przekazała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Barbara Guźniczak, prezes Pasjatv. Rosyjskie kanały rozrywkowe są dalej w portfolio firmy.

Właściciel platformy, skandynawski koncern NENT Group, podał, że na koniec grudnia poza Skandynawią miała 547 tys. subskrybentów, z czego zdecydowaną większość w Polsce. Według badania Mediapanel w styczniu br. Viaplay odwiedziło 1,36 mln polskich internautów, z których każdy spędził tam średnio 56 minut i 38 sekund.

Dołącz do dyskusji: Mniej kanałów telewizyjnych w Viaplay

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl