SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Virut, DSNChanger i ZeuS - najgroźniejsze botnety w Polsce w 2012 r.

Virut, DSNChanger i ZeuS to trzy botnety, które najczęściej atakowały użytkowników polskich sieci komputerowych w 2012 roku. Boty stanowią drugie - po spamie - najczęściej występujące zagrożenie sieciowe - wynika z raportu zespołu CERT Polska działającego w ramach instytutu badawczego NASK.

W 2012 roku do zespołu CERT Polska trafiło 3 309 763 zgłoszenia będące efektem działania botnetów, czyli sieci komputerów zarażonych złośliwym oprogramowaniem. Wirusy tego typu służą do przejmowania kontroli nad komputerami bez wiedzy i zgody użytkowników. Zainfekowane urządzenia, zwane botami, mogą być następnie wykorzystywane do działań niezgodnych z prawem.

Botnety zaatakowały w minionym roku blisko 2 miliony unikalnych adresów IP. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło botnetu Virut, który zainfekował 869 973 unikalnych adresów IP. Dziennie informowano średnio o blisko 4 tys. komputerów kontrolowanych przez ten wirus. Rozpowszechniany był on m.in. przez luki w przeglądarkach internetowych, a do zarażenia mogło dojść w wyniku odwiedzenia strony www, na której przestępcy umieścili Viruta. W efekcie tych działań zaatakowane komputery były wykorzystywane m.in. do rozsyłania spamu, kradzieży danych i ataków DDoS.

Drugie miejsce zajął DNSChanger, czyli złośliwe oprogramowanie podmieniające na zainfekowanym komputerze adresy serwerów DNS. Pozwalało to na przekierowywanie ruchu sieciowego na fałszywe serwery kontrolowane przez cyberprzestępców. W efekcie użytkownik zainfekowanego urządzenia, zamiast z właściwą stroną internetową, mógł zostać połączony z portalem przypominającym na przykład stronę banku czy sklepu internetowego. W lipcu ubiegłego roku FBI udało się wyłączyć serwery DNS, na które był kierowany ruch z zainfekowanych urządzeń. Do tego czasu w polskich sieciach zgłoszono 427 246 unikalnych adresów IP zarażonych botnetem.

Trzecim najgroźniejszym wirusem okazał się trojan bankowy ZeuS, który zaatakował blisko 250 tys. unikalnych adresów IP. Ponadto wśród 10 największych botnetów znalazły się jeszcze dwie odmiany tego wirusa atakujące użytkowników bankowości elektronicznej - ZeuS P2P oraz ZeuS Citadel. Zainfekowanie nimi komputera umożliwia modyfikowanie treści stron internetowych tuż przed ich wyświetleniem. Tym samym atakujący mogą wysyłać do użytkownika dowolne komunikaty, które często do złudzenia przypominają te pochodzące z banku. Skutkiem zmian dokonywanych przez złośliwe oprogramowanie może być podmiana numeru konta, modyfikacje na liście wykonywanych operacji czy też monity z prośbą o podanie haseł jednorazowych lub wykonanie przelewu.

Do CERT Polska w 2012 roku trafiało dziennie około 8 tys. zgłoszeń o urządzeniach zainfekowanych ww. wirusami.

Dołącz do dyskusji: Virut, DSNChanger i ZeuS - najgroźniejsze botnety w Polsce w 2012 r.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Virut najbardziej popularny w Polsce bo to wytwór Polaka.

http://www.teamfurry.com/wordpress/2007/09/04/so-who-is-behind-virut/
0 0
odpowiedź