SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Volkswagen przypomina historię „Ogórka” T2 z napędem elektrycznym

Volkswagen w 1972 roku zaprezentował pierwszy w historii w pełni elektryczny samochód dostawczy - Volkswagen T2 Elektro transporter. Do roku 1979 wyprodukowano ok. 150-200 sztuk tego modelu.

Article

Volkswagen podkreśla, że historia alternatywnych napędów elektrycznych zaczęła się nie w ostatnich latach, ale dużo wcześniej, bo w roku 1970. Wtedy firma utworzyła centrum prognozowania technologicznego, w którym zatrudniony był dr inż. Adolf Kalberlah.

Zadaniem jego i jego małego zespołu było stworzenie pierwszego "napędu przyszłości" dla Volkswagena. Zespół Kalberlaha opracował system baterii, przetestował procesory sterujące silnikami i po dwóch latach, w roku 1972, na drogi wyjechał pierwszy VW "Ogórek" T2 z napędem elektrycznym.

To użytkowe auto miało 23 KM i rozpędzało się do 70 km/h. Jego zasięg obliczano na ok. 70 km. W sumie wyprodukowano ok. 150-200 elektrycznych Volkswagenów T2, z których większość trafiła do różnych służb miejskich, ale nie dotrzymała naszych czasów. Jeden z zachowanych samochodów zobaczyć można w Muzeum Volkswagena w Wolfsburgu, prezentowany jest on też podczas różnych targów i wystaw motoryzacyjnych.

Volkswagen zaznacza, że współczesne pojazdy marki serii ID są kontynuacją idei, która prawie 50 lat temu zrodziła się w głowie Adolfa Kalberlaha. Przykładem jest zaprezentowany w roku 2018 Volkswagen ID Buzz Cargo, którego wygląd jest inspirowany wyglądem T2, a rozwiązania techniczne rozwijają wcześniejsze pomysły marki na elektryczny samochód dostawczy.

Celem marki Volkswagen Samochody Dostawcze jest również przybliżanie zagadnień elektromobilności szerszemu gronu odbiorców. Osoby zainteresowane tematami związanymi z mobilnością elektryczną, czy historią Volkswagena T2 Elektro, odwiedzić mogą np. stronę internetową elektromobilnosc.com.pl, na której znaleźć można również wiele artykułów odpowiadających na pytania czym jest elektromobilność, jakie mity zrodziły się wokół elektromobilności, czy jakimi przywilejami cieszyć się mogą użytkownicy aut elektrycznych.

Dołącz do dyskusji: Volkswagen przypomina historię „Ogórka” T2 z napędem elektrycznym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl