SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W 2010 r. wzrósł udział zagranicy w obrotach akcjami na GPW

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji GPW spadł w 2010 roku do 19% z 27% rok wcześniej, zaś inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 47% obrotów wobec 36% rok wcześniej. Z kolei udział polskich instytucji zmalał odpowiednio do 34% z 37%, poinformował prezes GPW Ludwik Sobolewski. Obroty akcjami w całym 2010 roku wyniosły ponad 207 mld zł, o 24% więcej niż w 2009 roku.

W 2010 r. wzrósł udział zagranicy w obrotach akcjami na GPW

"Rośnie zaangażowanie inwestorów zagranicznych na polskiej giełdzie. Ok. 84% zleceń zagranicznych złożono przez brokerów z Wielkiej Brytanii. Absorpcja polskich inwestorów, szczególnie indywidualnych, ma swój pułap. Jednak uważam, że grupa indywidualnych graczy wciąż jest duża i będziemy o nią dbać, gdyż dostarczają płynność rynkowi. Nie spodziewałbym się dalszego znaczącego wzrostu udziału zagranicy" – powiedział Sobolewski podczas konferencji prasowej.

Na pytanie czy dynamika wzrostu obrotów może być zapowiedzią dobrych wyników giełdy za 2010 rok, prezes powiedział: „niewątpliwie tak jest".

Jednocześnie zaznaczył, że udział funduszy emerytalnych w obrotach akcjami na GPW wynosi jedynie ok. 6%.

"Po styczniu i niemal całym lutym już mogę powiedzieć, że wydłużenie sesji było słuszną decyzją. Wolumen transakcji i wartość obrotów wzrosła w porównaniu do analogicznych okresów historycznych" - dodał Sobolewski.

Tymczasem na rynku NewConnect obroty w 2010 roku wyniosły ponad trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim i zostały podliczone na 1,8 mld zł. Udział inwestorów indywidualnych na alternatywnym rynku wyniósł 87% wobec 89 % rok wcześniej. Krajowi inwestorzy instytucjonalni stanowili 11% wobec 10% rok wcześniej. Inwestorzy zagraniczni stanowili 2% obrotów.

Wolumen obrotu kontraktami i opcjami sięgnął 14,7 mln sztuk w 2010. Inwestorzy indywidualni stanowili 50% rynku kontraktów wobec 52% rok wcześniej. Krajowe instytucje stanowiły 36% obrotu wobec 37% w 2009. Zagranica odpowiada za 14% obrotu derywatami wobec 11% rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W 2010 r. wzrósł udział zagranicy w obrotach akcjami na GPW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl