SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W 2023 roku sprzedaż smartfonów wyniesie 1,85 miliarda sztuk, w standardzie sztuczna inteligencja

Za pięć lat globalna sprzedaż smartfonów osiągnie poziom ponad pięciu milionów sztuk dziennie - wynika z analizy Deloitte. Do końca 2023 roku w krajach rozwiniętych korzystać z nich będzie ponad 90 proc. dorosłych osób, standardem wyposażenia będą elementy sztucznej inteligencji.

fot. Flickr.com Article

Eksperci Deloitte przewidują, że w 2023 roku będziemy mieć kontakt ze swoim telefonem średnio 65 razy dziennie, co będzie stanowiło 20 proc. wzrost w stosunku do 2018 roku. Odsetek właścicieli smartfonów, którzy codziennie używają swoich urządzeń, wzrośnie z 93 proc. w 2018 r. do 96 proc. w 2023 roku.

– Już obecnie około 45 proc. pracowników w Unii Europejskiej używa smartfonu lub innego urządzenia mobilnego jako głównego lub jedynego narzędzia do pracy. Udostępnianie w większym stopniu niż dotychczas procesów biznesowych za pośrednictwem smartfonu może wpłynąć na produktywność pracowników. Do końca 2023 roku smartfon oprócz funkcji telefonu i komputera będzie również kartą wstępu do biura, kluczami do domu i samochodu, kartą debetową, kredytową, naszym pośrednikiem z bankiem, sklepami i urzędami. Aby się tak jednak stało, smartfony nieustannie muszą się uczyć – komentuje Jan Michalski, partner, lider sektora TMT w Deloitte.

Sztuczna inteligencja podbije smartfony

Prognozy Deloitte zakładają, że do 2023 roku chipy sztucznej inteligencji w smartfonach będą prawdopodobnie standardem, służyć będą wspomaganiu uczenia maszynowego. Tylko w tym roku około 300 milionów sztuk smartfonów w segmencie premium jest wyposażone w chipy AI. Około dwóch trzecich dorosłych właścicieli urządzeń mobilnych w krajach rozwiniętych korzysta z co najmniej jednej aplikacji z funkcjami uczenia maszynowego, a 79 proc. zna takie aplikacje. Najczęściej korzystamy z funkcji podpowiedzi przy pisaniu.

W przyszłym roku ponad miliard użytkowników telefonów przynajmniej raz stworzy prawdopodobnie treść w rozszerzonej rzeczywistości (AR), co najmniej 300 milionów zrobi to raz w miesiącu, a dziesiątki milionów raz w tygodniu.

Same urządzenia staną się bardziej wydajne – za pięć lat przeciętny smartfon będzie miał 128 GB lub więcej pamięci do przechowywania danych, w porównaniu z około 32 GB w 2018 roku. Z kolei pamięć RAM może wynosić od 2 GB do 16 GB.

– Przewidujemy również, że dziesiątki tysięcy aplikacji wykorzystujących możliwości AR staną się dostępne w ciągu roku, tak aby na koniec 2018 roku miliardy użytkowników smartfonów mogło pobierać aplikacje lub aktualizację aplikacji lub systemu operacyjnego umożliwiające tworzenie treści AR – mówi Jakub Wróbel, starszy menedżer w dziale konsultingu Deloitte.

Smartfon jak telewizor

Trendem na kolejne lata będzie rosnąca rola smartfona jako ekranu do oglądania wideo, w tym transmisji na żywo. Na telefonach jak w telewizorach oglądać będziemy głównie relacje z wydarzeń sportowych.

Według ekspertów Deloitte, transmisje na żywo wygenerują 545 miliardów dolarów bezpośrednich przychodów w 2018 roku, o jeden procent więcej niż rok wcześniej. 72 proc. z tej sumy będzie pochodzić z transmisji telewizyjnych i radiowych, przy czym transmisje telewizyjne wygenerują 358 miliardów dolarów z reklam i subskrypcji.

Do końca 2018 roku połowa dorosłych osób w krajach rozwiniętych będzie posiadać co najmniej dwie subskrypcje mediów w kanałach on-line, a do końca 2020 roku – w czterech. Ich koszt, obejmujący głównie telewizję, filmy, muzykę, wiadomości i prasę, w przyszłym roku wyniesie poniżej 10 dolarów miesięcznie. Natomiast liczba subskrybentów na świecie wyniesie 350 mln osób z wykupionymi 680 milionami subskrypcji. Aż 20 proc. osób dorosłych w krajach rozwiniętych będzie płacić za pięć subskrypcji mediów online, a do 2020 roku za dziesięć. Ich koszt wyniesie ponad 100 dolarów.

Internet bez ograniczeń w samolotach

Prognozy  Deloitte wskazują, że do 2023 roku znacznie więcej linii lotniczych wyposaży swoje samoloty w dostęp do internetu. Już w przyszłym roku około jedna czwarta wszystkich podróży lotniczych (około miliarda) będzie odbywać się samolotami pasażerskimi wyposażonymi w łączność internetową (IFC), o 20 proc. więcej w skali rdr.  Przychody linii lotniczych z tego tytułu powinny być zbliżone do poziomu miliarda dolarów.

Raport Deloitte „Global TMT Predictions 2018” prezentuje główne trendy z dziedziny technologii, mediów i telekomunikacji, które mogą wywrzeć istotny wpływ na rynek w perspektywie najbliższych pięciu lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W 2023 roku sprzedaż smartfonów wyniesie 1,85 miliarda sztuk, w standardzie sztuczna inteligencja

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl