SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

W Bieszczadach ma powstać kraina Kajko i Kokosza. Podpisano wstępną umowę z inwestorem

W Stężnicy koło Baligrodu w Bieszczadach ma powstać kraina Kajko i Kokosza. Kompleks ma mieć powierzchnię 500 hektarów i obejmować m.in. Warownie Zbójcerzy, park zwierzą czy Gród Mirmiła. Fundacja Kreska im. Janusza Christy podpisała umowę wstępną z inwestorem.

Article

Rozmowy z inwestorami w sprawie zbudowania krainy Kajka i Kokosza trwały ponad 2 lata. W Bieszczadach mają powstać grody stylizowane na wzór komiksów Janusza Christy. Dodatkowo na terenie parku planowana jest arena do animacji, gdzie będzie można wejść w interakcję z postaciami z ekranu przy użyciu technologii Virtual Puppet.

- Inwestycja będzie obejmowała również wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które sprawią, że „Kraina Kajka i Kokosza” stanie się niezwykłym i wyjątkowym parkiem rozrywki dla dzieci oraz dorosłych - tłumaczy lider konsorcjum, Piotr Grabowski.

Plan inwestycyjny przewiduje także, że odwiedzających będzie witać wirtualny prezenter, a wewnątrz grodu będzie można skorzystać z kapsuły kinowej 9D. Po zmroku odbywać się będą projekcje postaci z komiksów „Kajko i Kokosz” na ścianach budynku w formie mappingu. Z kolei urządzenie LDS do wyświetlania obrazów w powietrzu z wykorzystaniem ekranów mgłowych umożliwi odwiedzającym „wejście” w obraz. Wśród atrakcji znajdzie się też siłownia Łamignata i park ze zwierzętami wolno żyjącymi, po którym będzie można poruszać się pojazdami wolnobieżnymi. W Krainie Omsów pojawią się instalacje przestrzenne żywej architektury, muzyczny plac zabaw i ogród doświadczeń.

Na terenie objętym inwestycjami goście będą mogli też skorzystać z aplikacji i gry mobilnej, w której przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości będzie można wcielić się w jedną z postaci z komiksu „Kajko i Kokosz” Janusza Christy.
- Klimat miejsca jest niesamowity, a wizja i projekty przedstawione na spotkaniach przekonały nas do podpisana umowy licencyjnej - mówi prezes fundacji, Paulina Christa i jednocześnie spadkobierczyni dziedzictwa dziadka.

Ochrona dziedzictwa Bieszczad

Projekt został tak przygotowany, by wpisywał się w naturalny krajobraz i by nie naruszał ekosystemu Bieszczad, spełniając wymogi ekologiczne. Miejsce głównej inwestycji liczy ok. 500 hektarów. Jej koszt został oszacowany na ponad 30 mln zł, z czego 30 proc. zapewnia na starcie Konsorcjum Inwestorów.

Pozostałe środki mają pochodzić z dofinansowania z Unii Europejskiej. Wniosek wraz z biznesplanem oraz umową z Fundacją Kreska im. Janusza Christy został złożony 30 kwietnia br. w ramach programu Operacyjnego Polska Wschodnia. We wniosku wskazane są 4 lokalizacje, a w każdej z nich znajdą się elementy z komiksu Kajko i Kokosz. Dzięki temu goście i fani komiksów mają poznać nie tylko Bieszczady, ale również Rzeszów czy okolice Bielska Podlaskiego.

Powstanie serial animowany „Kajko i Kokosz”

Warszawskie studio animacji EGo FILM zrealizuje serial animowany na podstawie komiksu „Kajko i Kokosz”. Pierwszy sezon ma liczyć 13 odcinków. Docelowo mają powstać około 52 odcinki serialu. Za scenariusz odpowiadają Rafał Skarżycki i Maciej Kur, a za muzykę - Mikołaj Stroiński, który jest kompozytorem ścieżki dźwiękowej m.in. do gry ''Wiedźmin 3: Dziki Gon''.

Komiks „Kajko i Kokosz” powstał w Polsce na początku lat 70-tych i był wydawany do 1990 roku. W 2003 roku serię wznowiło wydawnictwo Egmont. W 2016 na rynku ukazała się kontynuacja przygód Kajko i Kokosza („Kajko i Kokosz – Nowe Przygody” – przyp.red.) składającą się z krótkich historii opowiadających o perypetiach pobocznych postaci ze świata Kajka i Kokosza.

Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy została założona w sierpniu 2015 roku przez Paulinę Christę, wnuczkę artysty oraz przyjaciół, znawców i miłośników jego twórczości. Jej głównym celem jest ochrona i zachowanie pamiątek po Januszu Chriście oraz promowanie jego twórczości. Fundacja planuje m.in. otwarcie galerii, w której znajdą się pamiątki po artyście.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Bieszczadach ma powstać kraina Kajko i Kokosza. Podpisano wstępną umowę z inwestorem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl