SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W dół Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł o 2,2 pkt m/m i wyniósł w listopadzie br. 49,5 pkt. tj. spadł poniżej neutralnego poziomu 50,0 pkt po raz pierwszy od dwóch lat, poinformowała w komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

Konsensus oczekiwań analityków wynosił (wg różnych źródeł) 49,9-50,7 pkt.

"Listopadowe dane HSBC PMI opracowane przez Markit wskazały na pogorszenie warunków w polskim sektorze przemysłowym. Zarówno liczba nowych zamówień, jak i zaległości produkcyjne zmalały, co doprowadziło do stagnacji poziomu produkcji" - głosi komunikat.

Główny wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość powyżej 50.0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze, przypomina Markit.

"W listopadzie główny wskaźnik PMI spadł z październikowego poziomu 51,7 i osiągnął wartość 49,5, sygnalizując ogólne pogorszenie warunków w polskim sektorze przemysłowym po raz pierwszy od października 2009 roku. Listopadowy odczyt zasygnalizował wyraźne osłabienie wskaźnika w porównaniu do grudnia 2010, kiedy to ukształtował się on na poziomie 56,3" - czytamy dalej.

Markit zauważa, że w listopadzie spowolnienie w sektorze powodował ponowny spadek liczby nowych zamówień, która zmalała po raz trzeci od czerwca, a tempo tego spadku było najszybsze od lipca 2009 roku. "Najnowsze dane zasygnalizowały osłabienie warunków na rynku krajowym oraz na rynkach eksportowych. Liczba nowych zamówień eksportowych odnotowała spadek szósty miesiąc z rzędu. Szósty miesiąc z rzędu spadła również ilość zaległości produkcyjnych, a tempo tego spadku było wyraźne" - napisano w dokumencie.

Wielkość produkcji w listopadzie nie uległa większym zmianom. "Słaby wynik produkcji wpłynął na decyzje firm odnośnie zatrudnienia i zakupów. Zatrudnienie w sektorze przemysłowym wzrosło szesnasty miesiąc z rzędu, jednak w bardzo słabym tempie. Z kolei ilość pozycji zakupionych spadła w najszybszym tempie od lipca 2009 roku" - podkreślają analitycy.

W listopadzie, pomimo słabszego popytu w sektorze, zwyżkowa presja na koszty produkcji pozostała uporczywie wysoka. "Inflacja kosztowa utrzymała się na tym samym poziomie co w październiku (najwyższym od pięciu miesięcy). Jest to poziom stosunkowo wysoki, biorąc pod uwagę dane historyczne. Wielu respondentów wiązało wyższe koszty produkcji z osłabieniem złotego, co miało wpływ na koszty importu" - podał Markit.

Większe koszty produkcji w listopadzie zostały częściowo przeniesione na klientów poprzez wyższe ceny wyrobów gotowych, zauważają dalej analitycy. Ceny polskich produktów rosną nieprzerwanie od kwietnia 2010 roku.

Dołącz do dyskusji: W dół Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl