SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W III kwartale wzrost PKB spowolni poniżej 3 proc.

Kolejne dane z gospodarki za sierpień potwierdziły, że polska gospodarka spowalnia. Zdaniem Dariusza Winka, głównego ekonomisty banku BGŻ, w III kwartale możemy się spodziewać wzrostu gospodarczego na poziomie 2,8 proc.

Article

– Spadek zamówień eksportowych i kolejne sankcje między Unią a Rosją powodują słabsze odczyty z branży przemysłowej, a za nimi pójdą kolejne, np. zatrudnienie – mówi Dariusz Winek. – W III kwartale spodziewamy się spadku tempa wzrostu gospodarczego poniżej 3 proc., nasza prognoza to 2,8 proc.

W środę Główny Urząd Statystyczny podał dane nt. produkcji przemysłowej w sierpniu. Choć średnia oczekiwań ekonomistów była na poziomie 0,7-proc. wzrostu, produkcja okazała się niższa od ubiegłorocznej o 1,9 proc. Zdaniem Dariusza Winka, który prognozował spadek, ale dużo łagodniejszy (-0,2 proc.), zapowiedzi spowolnienia było już widać po odczytach PMI, które w sierpniu i wrześniu były poniżej 50 pkt – granicy oddzielającej rozwój sektora od jego kurczenia się.

– Pomóc może obniżenie stóp, z którym pewnie będziemy mieli do czynienia, ale które już jest trochę spóźnione – uważa ekonomista. – Nowe życie mogą też tchnąć w gospodarkę środki unijne z perspektywy 2014-2020, ale na nie będzie trzeba jeszcze poczekać kilka kwartałów.

Jego zdaniem w efekcie nie należy się spodziewać przyspieszenia tempa wzrostu przed połową 2015 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W III kwartale wzrost PKB spowolni poniżej 3 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl